23 Kasım 2010 00:00

Okulun adı zengin ama kendi yoksul!

ADI duyulduğunda özel bir okul sanılan Çiğli Rotary Ticaret Meslek Lisesi’nin öğrencileri birçok zorlukla baş etmeye çalışıyor.

Paylaş

ADI duyulduğunda özel bir okul sanılan Çiğli Rotary Ticaret Meslek Lisesi’nin öğrencileri birçok zorlukla baş etmeye çalışıyor. Altı yıl önce Rotaryanların bağışlarıyla prefabrik bir yapı olarak kurulmuş olan okulda derslik ve bilgisayar laboratuarı sayısı ihtiyacı karşılamıyor. Okulun spor salonu, yabancı dil ve fen laboratuarları yok. Yağmurlu günlerde beden eğitimi dersleri yapılamadığı gibi, Güzeltepe gibi uzak semtlerde oturan öğrencilerin çoğu ulaşım olanakları da kısıtlı olduğu için okullarına gidemiyorlar. Özensiz ve okul binası standartlarına aykırı bir şekilde yapılmış olan okulun bahçesi fazla yağış durumunda adeta göl oluyor.
Okulun kadrolu hizmetlisi bulunmazken, parasını öğrenci velilerinin ödediği emekli bir hizmetli kaloriferci-temizlikçi olarak ve yine bir emekli polis, güvenlik elemanı olarak çalıştırılıyor. Bayramdan önce de, yeni 4/c’ye geçen bir eski tekel işçisi, hizmetli olarak göreve başlamış bulunuyor. Masrafları karşılayamadığını söyleyen okul yönetimi, öğrencilerden değişik adlar altında para topluyor. Yaz dönemi sınavlarında, sınav başına 5 TL. toplanmışken, dönem başında da “fotokopi parası olarak iki dönem için 50 TL toplanması kararı” velilere yazılı olarak bildirildi. Okul yönetimi, paraların toplanamadığı gerekçesiyle bayramdan önce fotokopi makinesini kullanıma kapattı. Sınavlar ertelendi ya da öğretmen ve öğrenciler kendileri para vererek dışarıda fotokopi çektirmek zorunda kaldılar. Sürekli para istenmesinden bıktıklarını söyleyen öğrenciler, öğrenci belgesi almak için 1 TL. ödediklerini, staj dosyası adı altında 2 TL.’lik defterin zorunlu ve yasal olmadığı halde kendilerine 20-25 TL.’ye zorla satıldığını belirttiler. Öğrenciler, “Okulumuzun adı zengin, ama kendisi hiç de öyle değil. Okulumuza ödenek istiyoruz” dediler.
(İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Cezaevine yeni müdür geldi hak ihlalleri arttı

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa