26 Kasım 2010 00:00

Haiti, kolera salgını gölgesinde seçime gidiyor

HAİTİ’deki kolera salgını krizinde tablo gün geçtikçe ağırlaşıyor.

Paylaş

HAİTİ’deki kolera salgını krizinde tablo gün geçtikçe ağırlaşıyor. Can kaybı 1400’den fazla. Krizin pençesindeki ülke, aynı zamanda seçimlere de gidiyor. Salgının gölgesindeki seçimler öncesi tansiyon yüksek. 230 bin kişinin öldüğü ocak depreminin ardından Haiti şimdi kolera krizinin pençesinde. Kolera salgınının başladığı günden bu yana 5 hafta geçti. Can kaybı 1400’ü aştı. Her dakika kayıplara yenileri ekleniyor. Yetkililer bu rakamın gerçeği yansıtmayabileceğini düşünüyor. Gerçek rakam, yaklaşık 2 bin olabilir.
Ülkeye yapılan yardımlar da yeterli değil. Birleşmiş Milletler (BM) bölgeye acil olarak, bin hemşire, yüzden fazla da doktor gönderilmesi çağrısı yaptı. Bir yandan da, uluslararası kamuoyundan acil mali yardımların arttırılması beklentisi var. Sağlık merkezlerine her geçen gün daha fazla kolera hastası geliyor. Vaka sayısı 25 bini buldu. Hastalara doğru düzgün sağlık hizmeti zaten verilemiyor. Yetkililer gelecek yıl vaka sayısının 4 yüz binleri bulabileceğinden endişeli. Ülkede tansiyon yüksek, sokaklarda çatışmalar var. Bu karışık ortamda Haiti bir de seçime hazırlanıyor.
Kolera salgını sonrası çıkan çatışmalara, seçim çatışmaları eklendi. Bazı eylemciler, seçimlerin ertelenmesini istiyor. Haiti’de pazar günü yapılacak seçimlerde 4.5 milyon seçmenin sandık başına gitmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Sermayenin saldırılarına karşı işyerlerinden başlayarak mücadele örülmeli

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa