27 Kasım 2010 00:00

Silah sevdası savaşa sürükleyecek

KUZEY Kore, yarın yapılacak olan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatın, Kore Yarımadası’nı “Savaşın eşiğine” getireceği konusunda uyarıda bulundu.

Paylaş

KUZEY Kore, yarın yapılacak olan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatın, Kore Yarımadası’nı “Savaşın eşiğine” getireceği konusunda uyarıda bulundu. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayımlayan mesajında Kuzey Kore hükümeti, tatbikatın Kuzey Kore’yi hedef aldığını belirtti. Pyongyang’daki yetkililer mesajda, “ABD ve Güney Kore ikilisinin ‘Tetiğe basma sevdası’ yüzünden, Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek” şeklinde ifadeler kullandı.
Kore yarımadasında, salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasıyla patlak veren gerginliğin ardından ABD ve Güney Kore olayın geliştiği bölgede ortak askeri tatbikat yapma kararı almıştı. Tatbikata, ABD’nin nükleer uçak gemisi USS George Washington da katılacak.
Bu arada Kuzey Kore’nin bu hafta içinde top ateşi açtığı, Sarıdeniz’deki Yeonypeong Adası’ndan top sesleri duyulduğu bildirildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından ismi gizli tutulmak koşuluyla açıklamada bulunan bir yetkili, adadan 2 kez top sesi geldiğini ve askeri yetkililerin olayın ayrıntılarını belirlemeye çalıştığını söyledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Hammami artık gizlenmiyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa