Gözaltına alındı 17 yıldır kayıp

DİYARBAKIR’ın Kulp İlçesi’nde 1993 yılında Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerlerin Badinek Mezrası’na yaptığı baskınla gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Bekir Demir’in ...


DİYARBAKIR’ın Kulp İlçesi’nde 1993 yılında Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerlerin Badinek Mezrası’na yaptığı baskınla gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Bekir Demir’in ailesinin girişimleri sonuç vermedi ve 17 yıldır Demir’den haber alınamadı. Bugüne kadar suskun kalan Demir’in eşi Aliye Demir, “Öldüyse ölüsünü, ölmediyse yerini öğrenmek istiyoruz” dedi.
Bekir Demir ve eşi Aliye Demir, 1993 yılında Adana’dan Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’ne bağlı Alaca Kepir Köyü Badinek Mezrası’nda oturmakta olan kayınpederinin yanına misafir olarak gitti. 12 Ekim 1993’te Kozme Dağı eteğindeki Badinek Mezrası’na top atışları yapıldıktan sonra köylüler ahırlara ve ormanlık alanda saklandı. Top atışlarından 2 saat sonra köye gelen askerler, köydeki tüm erkekleri köy meydanına toplayıp kimlik kontrolü yaptı. İddiaya göre bir grup asker ve korucu da evleri içindeki eşyalarla birlikte yaktı. Askerler, Batman’ın Gercüş İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Bekir Demir’i helikoptere bindirerek köyden ayrıldı. Gözaltına alınan Demir’den bir daha haber alınamadı. Demir ailesi, 9 Eylül 1994 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM), İHD Adana Şubesi’ne, 8 Ekim’de İçişleri Bakanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na başvurdu. Demir ailesi, yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı.
Demir’in gözaltına alındığına tanık olan Sedat Tayfur, 12 Ekim 1993 yılında askerlerin Kozme Dağı eteğinde bulunan mezraya top atışları yaptığı ve sonradan köye geldiğini belirterek, “Bizi meydanda topladılar. Bolu Komando Tugay Komutanı olarak bildiğimiz bir albay, özel timler ve ismini bilmediğimiz korucubaşı Osman, koruculara emir vererek köyü yakmalarını istedi. Bunun üzerine köy ateşe verildi” dedi. Askerlerin daha sonra Demir’in Batman Gercüş nüfusuna kayıtlı olduğu, bu köyde neden bulunduğunu sorduğunu kaydeden Tayfur, askerlerin Demir’i helikoptere bindirerek binbaşının yanına götüreceklerini söylediklerini dile getirdi. Askerlerin ertesi gün köye gelip tüm köylüleri yüksek bir tepeye götürerek ifadelerini aldığını vurgulayan Tayfur, o günden sonra Demir’den haber alınamadığına kaydetti.
Kim olduğunu bilmedikleri birinin 994 yılında kendilerini arayarak, “Eşiniz Elazığ Cezaevi’nde” dediğini vurgulayan Aliye Demir, fakat cezaevinde gittiklerinde eşinin orada olmadığını öğrenmiş. Bir süre sonra yine kendilerine telefon geldiğini kendilerine, Tekir’den aradıklarını ve eşinin yaşadığını söylediklerini belirtti. Demir, “Bize gelen telefon numarasını araştırdık. Telefonun Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne ait olduğunu öğrendik” dedi. 17 yıldır ağabeyini aradıklarını dile getiren Demir’in kardeşi Cahit Demir ise, “Ağabeyim öldüyse ölüsünü, ölmediyse yerini öğrenmek istiyorum” dedi. (Adana/DİHA)
www.evrensel.net