Fotoğraf: AA

TBMM’de bu hafta HSYK tasarısı ele alınacak

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta HSYK tasarısının ele alınması bekleniyor. Genel Kurul, bu hafta da fazla mesai yapacak.


TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta HSYK tasarısının ele alınması bekleniyor. Genel Kurul, bu hafta da fazla mesai yapacak. Yarın 15.00-23.00, Çarşam
13 Aralık Pazartesi günü başlayacak 13 günlük bütçe maratonu öncesinde Genel Kurul’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tasarısının görüşülmesi bekleniyor. Tasarı HSYK’nın kuruluşu, görev ve yetkilerini yeniden düzenliyor ve daha önce HSYK’nın meslekten çıkardığı hakim ve savcılara mesleğe dönüş yolunu açıyor. Tasarıya göre, HSYK üyeliği seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Yargıtay, Danıştay ve Türkiye Adalet Akademisinde yapılacak seçimlerde, her hakim ve savcı, seçilecek asıl ve yedek üye toplamı kadar aday için oy kullanabilecek. Meclis Genel Kurulu bu hafta da Salı günü 15.00-23.00, Çarşamba ve Perşembe günleri 13.00-23.00, Cuma günü de 14.00-23.00 saatleri arasında çalışacak.
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in geçen hafta yaptığı toplantıda sağlanan uzlaşma gereği bu hafta iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcilerinin katılımı ile Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu tasarılarını ele almak üzere komisyon kurulacak. (ANKARA)
www.evrensel.net