10 Mart 2011 13:58

"Toplu mezarları reva gören zihniyete bir çift sözümüz olmalı"

Siirt'te bulunan Newala Qesaba'da (Kasaplar Deresi), ortaya çıkan toplu mezarların usulüne uygun işlemler yapılarak açılmasını isteyen ve aralarında Rojda, Mikail Aslan, MKM sanatçıları, Suavi, Ferhat Tunç, İlkay Akkaya, Şanar Yurdatapan, Yusuf Çetin, Kazım Öz gibi sanatçıların da bulunduğu 70 sanatçı Siirt'

Paylaş


BİNLERCE KİŞİ UĞURLADI

Araçlarla Newala Qesaba'ya giden 70 sanatçıya eşlik eden Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, dere hakkında bilgilendirmede bulundu. Yağmura rağmen yüksek bir yere çıkıp Newala Qesaba'yı inceleyen sanatçılar hep birlikte Dersim Katliamını anlatan zazaki "Dayê dayê" şarkısını söyledi. Şarkının ardından kısa bir açıklama yapan sanatçı Ferhat Tunç, başta Dersim olmak üzere Zilan ve Newala Qesaba'nın toplu mezarlarla anıldığını dile getirerek, "Tüm kamuoyunun dikkatini Kürdistan'daki toplu mezarlara çekmek için Newala Qesaba'ya geldik" dedi.

ZİLAN, MUNZUR, 33 KURŞUN VE NEWALA QESABA

Tunç'un ardından İlkay Akaya Türkçe, Kemal Orgun ise Kürtçe birer açıklama yaptı. Tarihin sadece hafıza tazeleme aracı olmadığını ifade eden İlkay Akkaya, insanlık namına uygarlığın hesabını tutuğunu söyledi. Toplumların çağrışım hafızasında büyük katliamların büyük acı ve yıkımların hep bir tek şeyle anıldığını kaydeden Akkaya, bunun da toplu mezarlar olduğunu belirtti. Akaya, "Bu Nazi Almanya'sında, Bosna, Halepçe'de de böyleydi. Şimdi de toplu mezarlarla anılan yer Kürdistan'dır" dedi. Mezar yerlerinin tespiti ve yapılan kazılarla yüreklerinde ayrı bir yara açıldığını söyleyen Akkaya, basından izledikleri kadar kepçelerle kazılan mezarlarda delilerin karartıldığını ve sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığını söyledi. Kazılarda çıkan insan kemiklerine hayvan kemikleri denilerek, toplumun manipüle edildiğini dile getiren Akkaya, "Böylelikle gerçekler karartılarak vahşet insanlığın vicdanından gizlenilmeye çalışılıyor. İnsanlığa toplu mezarları reva gören zihniyette ve uygulamalara karşı söyleyecek bir çift sözümüz olmalıdır" dedi.

Akkaya, seslendirdiği Newala Qesaba şarkısındaki Apê Musa'nın ifadelerini şöyle okudu: "Kekik, Reyhan ve kaçak tütün kokusu taşırdı rüzgar. Alçak damlı evlerin yüksek küçük pencerelerinden soluk ışıklar yayılırdı geceye. Köpek havlamaları korkulara karışır kaygıları beslerdi. Sonra dağlardan kurşun sesleri gelirdi belirli belirsiz, namlunun ucunda çırpınırdı. Zilan, Munzur, 33 Kurşun, Newala Qesaba. Ve ülkemin bütün derelerinde."  Newala Qesaba'ya gelen ve gelmeyen bütün duyarlı aydın ve sanatçılara seslenen Akkaya, "Tüm insanlık ailesini bu utançtan kurtulmak için seferber olmaya çağırıyor ve devleti bu kirli savaşta ortaya çıkan gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum" dedi.

Akkaya'nın ardından Kemal Orgun aynı açıklamanın Kürtçesini okudu. Daha sonra İlkay Akkaya'nın okuduğu Newala Qesaba şarkısına bütün sanatçılar eşlik etti. Sanatçılar daha sonra araçlarla binerek Newala Qesaba'yı terk etti. (SİİRT/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yılmazer kızağa çekildi

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa