Alevi gençler Esenyurt’ta sorunlarını tartıştı

ESENYURT’ta bulunan Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı’nda bir araya gelen Alevi gençler yaşadıkları sıkıntıları ve Alevi yurttaşların taleplerini tartıştılar.


ESENYURT’ta bulunan Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı’nda bir araya gelen Alevi gençler yaşadıkları sıkıntıları ve Alevi yurttaşların taleplerini tartıştılar. Vakfın konferans salonunda gerçekleşen ve yaklaşık 70 kişinin katıldığı programda sadece alevi vatandaşlar değil Sünni kökenli yurttaşlar da tartışmalara katılarak Alevilerin taleplerine destek verdiler. Tartışmalarda öne çıkan en önemli sorunun demokratikleşme sorunu olduğu, bunun sadece Aleviler için değil ama aynı zamanda Kürtler ve emekçiler içinde en önde savunulması gereken talep olduğu dile getirildi. Canlı tartışmaların olduğu etkinlikte ortak talepler için bir araya gelmenin gerekliliğine vurgu yapıldı. Din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, Alevi katliamlarının aydınlatılması ve Madımak otelinin müze olması öne çıkan talepler arasında yer aldı.
Diyanet İşleri Başkanlığının herkesten alınan vergilerden önemli bir pay almasına rağmen Alevileri yok sayarak belli bir kesime hizmet verdiğini dile getiren konuşmacılar devletin Alevi köylerine cami yaparak Alevileri Sünnileştirme politikalarına devam ettiğini bu nedenle de Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması gerektiğini vurguladılar.
Program gençlerin semah ve deyişleriyle sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net