11 Mart 2011 11:24

Halka hizmete Valilik engeli

Van Valiliğinin ardından Diyarbakır Valiliği de, İl Genel Meclisi’nin hazırladığı 2011 yılı bütçesini kabul etmiyor. Meclis, 68 milyon TL’lik bütçenin yüzde 50’sini 1739 köy ve mezraya yatırım için ayırırken, valilik, yatırım için 3 milyon 800 bin TL, kendi “özel kalem” bütçesi i&cced

Halka hizmete Valilik engeli

Paylaş
Fatih Erdemir

Diyarbakır İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, 2011 yılı mali bütçesini 68 milyon olarak belirlendi. Diyarbakır Valiliği, geçen sene yüzde 56’lık bölümü yatırıma ayrılan bütçenin bu sene yüzde 28’inin (Yüzde 20’si Milli Eğitim Müdürlüğü, geriye kalan yüzde 8’de köylerdeki yatırım için) yatırıma ayrılmasını talep ediyor. Bunun yüzde Diyarbakır İl Genel Meclisi, valiliğin “yatırım için ayrılan 3 milyon 800 bin TL yeterli” talebine 4 kez karşı çıktı. 68 milyon TL’lik bütçenin sadece 3 milyon 800 bin TL’sini 800 köy ve 939 mezra olmak üzere toplam 1739 yerleşim birimi için talep eden valilik, kendi özel kalem bütçesine yaklaşık 2 milyon TL ayrılmasını istiyor. Diyarbakır İl Genel Meclisi de, 2011 yılında yatırıma ayrılacak bütçenin yüzde 50 olmasını kararlaştırdı. 2011 yılı mali bütçesi, il genel meclisinden üç defa geçmesine rağmen valilik tarafından kabul edilmedi.

VALİLİK DÖRT KEZ İADE ETTİ

Diyarbakır İl Genel Meclisi Plan Bütçe Komisyon Başkanı Nihad Üzmez, bütçe taslağının 2010 yılının Kasım ayının son gününde meclisten kararın alınması ile valiliğe gönderildiğini belirterek, valiliğin ayırdığı 3 milyon 800 bin TL’lik payın ihtiyaçları karşılamayacağından dolayı meclisin bunu kabul etmeyeceğini söyledi. Komisyonun bütçe taslağını hazırlarken gerekli tüm kurum yetkililerinin önerilerini aldığını ve bir önceki yılın abartılı harcamaları dikkate alarak hazırladığını dile getiren Üzmez, Diyarbakır Valiliğinin ise hazırlanan taslağı hukuka aykırı gördüğünü ve 4 defa meclise iade ettiğini belirtti.

Kendilerinin bütçenin imzalanıp en azından Diyarbakır halkının hizmetten mahrum kalmamasını özellikle istediklerini belirten Üzmez, “Eğer valinin bu tutumu devam ederse Diyarbakır halkı zarar görecek. Biz bu halka gelecek zarara göz yummayız” dedi. Vali Mustafa Toprak’ın bütçeyi ısrarla geri göndermesinin gerekçelerini sıralayan Üzmez, “Valiye sormak istiyoruz. Bütçenin bu şekilde dağıtılması ne kadar ahlaka, adalete ve eşit dağılıma uygun bir tavırdır?

Diyarbakır’a bu bütçenin ve yaklaşımın reva görülmesi bizce gerçekten manidardır. 68 milyonluk bütçenin diğer dağılım kalemleri ise genellikle cari harcamalar, personel harcamaları, araç, gereç, yakıt, yedek parça harcamalarıdır” dedi.Üzmez, Diyarbakır Valiliğinden geri gelen kararları il genel meclisinin de aynı şekilde tekrar geri gönderdiklerini belirtti.

Diyarbakır İl Genel Meclisi’nde bulunan 46 BDP’li meclis üyesi Vali Toprak’ın tutumunu protesto etmek amacı ile Mart ayı meclis toplantısında boyunlarına ‘İl Genel Meclisi Valinin Noteri değildir’ yazılı kâğıtlar asmıştı.

Van İl Genel Meclisi’nin hazırladığı 2011 yılı bütçesi de Van Valisi Münir Karaloğlu tarafından birçok kez reddedilmiş ve Karaloğlu, meclisi feshetme tehdidinde bulunmuştu. (DiyarbakırDİHA)

ÖNCEKİ HABER

AKP'liler Van’da akrabalarını işe aldı

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa