10 Mart 2011 12:06

Şiir yıllığı değil Asiltürk yıllığı

Baki Asiltürk’ün hazırladığı 2010 Şiir Yıllığı’nın nesnel olmadığını düşünen şairlerden tepki geldi. Sina Akyol, Adnan Azar, Metin Cengiz, Ali Cengizkan, Seyhan Erözçelik, Turgay Fişekçi, küçük İskender, Turgay Kantürk, Yücel Kayıran, Mustafa Köz, Yücelay Sal, Hakan Savlı imzalı aç

Şiir yıllığı değil Asiltürk yıllığı

Paylaş

Baki Asiltürk’ün hazırladığı 2010 Şiir Yıllığı’nın nesnel olmadığını düşünen şairlerden tepki geldi. Sina Akyol, Adnan Azar, Metin Cengiz, Ali Cengizkan, Seyhan Erözçelik, Turgay Fişekçi, küçük İskender, Turgay Kantürk, Yücel Kayıran, Mustafa Köz, Yücelay Sal, Hakan Savlı imzalı açıklamada, “Beş yıldır, adı geçen yıllığı hazırlayan Bâki Asiltürk (Bâki Ayhan T.), Türk şiirine mal olmuş bazı şairleri yıllığa almayarak kendince bu şairleri cezalandırdığını da düşünmektedir. Ayrıca takma adlarla yazdığı yazılarda kendisiyle tartışan, kitaplarını ya da yıllıklarını eleştiren yazarları yazınsal olmayan bir dille karalamakta, edebiyatı kendi kişisel ve ideolojik önyargılarının aracı kılmaktadır” deniliyor. Şairler yıllık hazırlayan bir insanın öznel davranabileceği ama yanlı davranamayacağını vurguladı.

İDEOLOJİK RENGİNİ GÖSTEREN ÖZNELLİK

Yapı Kredi Yayınları’nın Bâki Asiltürk’e hazırlattığı şiir yıllığında ortaya koyduğu öznellikte Asiltürk’ün, kendi ideolojik rengini de gösterdiği söylenen açıklama şu sözlerle devam ediyor; “Yazar, siyasal ve kişisel yakınlık duyduğu şairleri de seçkisinde çoğaltmış ve tarafsız olmayı başaramamıştır. Yakınlık duymadığı şairlerin, yazı başlıklarını bile, kendince değiştirmektedir.”

Şairlerin açıklamasında Bâki Asiltürk’ün 8o Kuşağı Türk Şiirinin Poetikası adlı kitabında da bu tavrının çok belirgin olduğuna dikkat çekiliyor. “Kitapta, nesnellikten ve tarafsızlıktan uzak, toptancı bir yargıyla bir kuşak değerlendirilmiştir. Yazar, sözcükleri bile “soylu” “soysuz” gibi bir ayrımla sınıflandırarak şiiri insandan uzak bir yere oturtmak istemiştir/istemektedir”.

‘YILLILARI KURUMLAR HAZIRLAMALI’

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız şair Mustafa Köz, “Her yıllık öznellikler içerir fakat bu çok fazla. Kavga ettiğini yıllığa almamak, arkadaş çevresine yer vermek kabul edilebilir gibi değil” sözleriyle tepki gösteriyor. Bir şiir yıllığının öznellikten kurtulması için bir eleştirmen kurum tarafından hazırlanması gerektiğini düşünen Köz,  böyle olmadığında şiir tarihi açısından büyük hatalar yapıldığını vurguladı.

‘ASİLTÜRK NAZIM’I UNUTMUŞTU’

Şair Metin Cengiz ise gazetemize şöyle konuştu; “Yıllıklar yılın önemli olaylarını haber verir, geleceğe taşır, şairlerden seçkiler yapar gençlere dikkat çeker. Bu şahıs, Refik Durbaş gibi bir şairi “şiirlerinden düşüş var” diye yıllığa almamıştır. Durbaş, Türk şiirine mal olmuş çok iyi bir şairdir. Şiirini alır ve belki altına kişisel bir yorum da düşer ama yıllığa almama hakkı yoktur.”

Asiltürk’ün Bursa’da Cumhuriyet şiirinin konuşulduğu bir söyleşide uyarıyla Nazım’ı hatırladığını aktaran Cengiz, yine bir başka toplu kitapta Cumhuriyet Şiiri ile ilgili kaleme aldığı makalede Nazım’ın adını ağzına almadığını kaydetti. Cengiz, “Asiltürk,.
Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisi olduğundan Nazım’dan bahsetmekten çekiniyor olabilir ama bu durumda da yazı yazmaması gerekir” diyor.

Şairler, Bâki Asiltürk’ün ne biçimde olursa olsun adlarını anmasını, şiirlerini kitaplarında işlemesini, yıllıklarda kullanmasını ve söz etmesini istemiyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Chomsky: ABD standart planını uyguluyor

SONRAKİ HABER

Yorum Basın Yayın işçileri ücretlerini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa