İsyanı işgale gerekçe yapıyorlar

İsyanı işgale gerekçe yapıyorlar

LİBYA’da halkın Muammer el Kaddafi rejimine karşı başlattığı halk isyanı, ABD, AB ve NATO tarafından bu ülkeyi askeri olarak işgal planlarına dönüştürüldü. Başta Bingazi olmak üzere pek çok kentteki isyancılar şimdiden Batılı güçler tarafından yapılacak bir işgale karşı direneceklerini ilan ettiler. Dün ayr

AB YAPTIRIMLARI SERTLEŞTİRDİ

Düne kadar Kaddafi’ye askeri ve politik olarak her türden desteği veren Avrupa Birliği, şimdi Kaddafi’nin derhal görevinden istifa etmesini talep ediyor. Önceki gün Brüksel’de bir araya gelen 27 AB üyesi ülkenin temsilcisi, AB genelinde Libya’nın finans gelirlerini dondurdu. Bunların başında AB ve ABD’de pek çok kuruma ortak olan kamu kuruluşu “Libyan Investment Authority”nin (LIA) hisseleri geliyor. Libya devlet fonunun ayrıca İtalya’nın Bank-Austria-Mutter UniCredit bankasına ve futbol takımı Juventus Turin’de de hisseleri bulunuyor. Böylece, Libya’nın söz konusu kurumlarda bundan sonra söz hakkı olmayacak.

ALMANYA HESAPLARI DONDURDU

AB tarafından alınan karar dün Almanya’da da yürürlüğe girdi. Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, Alman Merkez Bankası’nda Libya’ya ait olan hesaplar ile Alman şirketlerinde bulunan Libya hisselerinin dondurulduğunu açıkladı. Verilen bilgile göre Almanya’da 14 değişik bankada Libya’ya ait 193 hesap bulunuyor. Bunlar arasında Deutsche Bank’daki Libya Merkez Bankası’nın hesabı da bulunuyor.
Dondurma işleminden Libya’nın milyarlarca Euro’sunun etkilendiği ifade edildi.
Bakan Brüderle, dondurma işlemine gerekçe olarak Kaddafi rejiminin isyancılara karşı gerçekleştirdiği katliamları gösterdi.

AB BUGÜN LİBYA’YI GÖRÜŞECEK

Öte yandan Kuzey Afrika ülkeleri ile Ortadoğu’daki gelişmeler bugün Brüksel’de toplanacak AB Zirvesi’nde ayrıntılı olarak ele alınacak. Libya’nın hava sahasının kapatılması ve Libya’nın mal varlıklarının dondurulması yönünde alınan kararların onaylanmasının beklendiği zirveden, açık bir şekilde Kaddafi’ye istifa çağrısının yapılması planlanıyor. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere bir çok AB ülkesi, açık bir istifa çağrısının yapılmasından yana tavır aldı.
Fransa ise AB ülkeleri arasında ilk olarak Kaddafi’ye muhalefet eden Libya Geçici Ulusal Konseyi’ni ülkenin resmi temsilcisi olarak ilan etti. Cumhurbaşkanı Sarkozy, dün ilk olarak iki muhalefet liderine kabul ederek gelişmeler hakkında bilgi aldı. Konseyde Libya’daki bütün muhalefet güçlerinin temsil edildiği ifade ediliyor. Konseyin başkanlığını ise Adalet eski Başakanı Mustafa Abdulcelil yapıyor.

Dün Brüksel’de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları, AB’nin Libya konusunda etkili çabalar içinde bulunması gerektiğini işaret etti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, AB Dışilişkiler Komiseri Catherine Ashton’a çağrıda bulunarak, bütün üye ülkelerin Kaddafi rejimiyle ilişkisini çekmesini istediler. Bu talebin AB Zirvesi’nde de ele alınması bekleniyor.
 

İSYANCILAR İŞGALE KARŞI

ABD, AB ve NATO, isyanı gerekçe göstererek Libya’yı işgal etmenin planlarını yaparken, isyan eden güçlerin açıkça işgale karşı çıktığı belirtildi. Alman basınında yer alan haberlere Kaddafi’den kurtarılan ve isyan hareketinin merkezine dönüşen Bingazi’deki direniş komitesi, Batılıların Libya’yı işgal etmesine izin vermeyeceğini duyurdu. Komite, Libya hava sahasının kapatılarak, Kaddafi’ye bağlı güçlerin havadan kenti bombalamasının engellenmesine ise tam destek veriyor. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net