10 Mart 2011 11:58

Konak’ta taşeronlaşmaya karşı işçiler direnişte!

25 Şubat’ta Konak Belediyesi’nde taşeronda çalışan işçiler, iki aydır paralarını alamadıkları ve sendikasız, güvencesiz çalışmaya karşı oldukları için direnişe geçti. Belediyenin ve hava şartlarının tüm olumsuzluklarına rağmen gece-gündüz demeden onurlu bir şekilde direniyorlar.Konak Belediyesi Başka

Konak’ta taşeronlaşmaya karşı işçiler direnişte!

Paylaş
Konak Belediyesi Taşeron İşçileri

Konak Belediyesi Başkanı Hakan Tartan ise, taşerona karşı mücadele eden direnen işçileri tanımadığını söylüyor. Ona göre taşeron işçileri taşeron firmasının işçileriymiş. Bu ise bu büyük bir yalandır. İş yasaları bu konuda açık hükümler getiriyor: “Taşeronda çalışan işçilerin tüm hak ve yükümlülükleri ana firmanın sorumluluğu altındadır.” Hakan Tartan patronlar tarafından çıkarılan bu yasayı da bu söylemleriyle tanımamakla kalmayıp açık açık yalan söylemektedir. Yalnız unutulmamalıdır ki güneş balçıkla sıvanmaz! Ne Tartan’ın yalanları ve yasa tanımaz tutumu ne de kışın ayazı bu onurlu bir direnişe başlayan Konak Belediyesi’nde çalışan taşeron işçilerin mücadele azmini kıramayacaktır. İşçiler patron tarafından kandırılarak çalışmaya getirilen sınıf kardeşlerine, patronun dayattığı onursuzluklarına kanmamalarını anlatmak niyetindeler. Ancak Efe Kent A.Ş taşeron firması belediyeden aldığı destekle çalışmaya gelen işçiler 1000 TL verileceği vaadiyle direnişçi işçilerin karşısına çıkarılıyor.  

Direnişçi 5 işçinin karşısına elli düşkünleşmiş işçi çıkarılıyor. Direnişçi işçilerin “yaptığınız yanlış” uyarısına işçi müsvettesi hakaretlerle yanıt veriyor. Beş direnişçiye saldıran elli işçi arasında kavga yaşanıyor.  Alsancak sokakları buna tanık oluyor ve iki arkadaşımız gözaltına alınıyor.

Arkadaşlarımız Alsancak Polis Karakolu’nda gözaltına alınmıştı. Saldırının üzerine direnişteki işçiler, mıntıka teftişi yapmak için tekrar denetime geçmişlerdir. Denetimin sırasında biri kadın, dört direnişçi işçi gezerken Efekent patronlarının çalışan işçileri direnişteki işçilerin üzerine saldırtarak, dört işçiyi dövdürttü. Saldırıyı duyan direnişçi işçiler olarak hemen araçlara binerek Alsancak Pazaryeri’ne ulaştık. Arkadaşlarımızın durumunu görünce iyice kinlenerek “İşçiye kalkan elleri kıracağız” sloganlarını attık.

İşçi kardeşlerimiz direniyor! Onlar üzerine üzerlerine düşen görevi dimdik ve onurlu bir şekilde sürdürüyor.
Peki bizler ne yapacağız? Ellerimizi, kollarımızı bağlayıp oturacak mıyız? Gece sıcak yataklarımızda uyuyacak mıyız? Hiçbir şey yokmuş mu gibi mi davranacağız? Bu onların sorunu mu diyeceğiz? Yılanın dersinin vücudumuza sarmalandığını hissetmemiz için daha ne kadar bekleyeceğiz?

Sevgili halkımız,
Konak Belediyesi taşeronda çalışan ve direnişte olan işçilerin iki talebi var:
-Taşeronun kaldırılması
-Sendikalı ve güvenceli çalışmak

Bu talepler işçiden ve emekten yana olduğunu söyleyen herkesin talebi olmalıdır. Bu aynı zamanda her çalışanın anayasal hakkıdır. Sorun gayet basittir! Bizler haklının mı haksızın mı yanında olacağız?

Bu nedenle bu direniş, onların olduğu kadar bizlerinde direnişidir. Onlar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz ve canlarımız! Bütün güçleriyle ekmekleri ve onurları için direnen taşeron işçilerinin bu haklı mücadelesinde maddi ve manevi desteklerimizle yan yana olmalıyız. İnsan onuruna yakışanda budur!
 

ÖNCEKİ HABER

İçimizden Biri: 37 + 11

SONRAKİ HABER

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa