06 Aralık 2005 03:00

Meslek alanları karıştırılıyor

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Orman Yasa Tasarısı'nın, kendi meslek alanları uygulamaları ve yetkilerinin orman mühendislerine verileceğine ve bunun da büyük tehlikeler yaratacağına dikkat çekti.

Paylaş
Peyzaj mimarları, Orman Yasası ile kendi meslek alanları ile ilgili uygulamaların ve yetkilerinin orman mühendislerine verilmesine tepki göstererek, bu yasanın, orman alanlarını, konu hakkında eğitimsiz kişilerin meslek icra etmesi, olumsuz sonuçlar yaratacağına dikkat çektiler. Peyzaj Mühendisleri Odası'nda dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Oda Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, yasa komisyon toplantılarında, Bakan Osman Pepe'nin, katılımcıları yoğun baskı altına aldığını belirterek, kendi görüşlerinin dinlenmediğini söyledi. Oruçkaptan, Pepe'nin, "bu yasanın hiçbir meslek grubuna müdahale etmediğini" iddia ederek, açık açık "Orman mühendislerine sözüm var. Bu iş bugün bitmeli" dediğini ileri sürdü. Yasa tasarısının, önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'na geleceğini belirten Oruçkaptan, Orman Mühendisleri Odası ile hükümetin aynı görüşleri paylaşması dikkate alındığında, kaçınılmaz işler geliştiğini dile getirdi. Oruçkaptan, orman mühendislerinin, kendi alanlarıyla ilgili hiçbir eğitim almadıklarını söyledi. Birçok yetkilerinin yasa ile orman mühendislerine aktarılmasına tepki gösteren Oruçkaptan, bunun sonucu olarak orman alanlarının, mesleki tecrübelerin, meslek alanlarının karıştırılması tehlikesi doğacağına dikkat çekti. Oruçkaptan, bu şekilde, bu alanda özelleştirmenin de önünün açıldığına işaret ederek, konuyla ilgili TMMOB'a hiçbir bilginin verilmemesinin de işin gizli kapaklı yapılmak istendiğini gösterdiğini ifade etti.

Yetki gaspı Oruçkaptan, yasanın 4 ve 5'nci maddelerine karşı çıktıklarını dile getirerek, özellikle 4'ncü maddede, esas konusu orman alanlarının yönetimi olan bir mesleğe, "entegre havza ıslahı ve kırsal kalkınma planlama, projelendirme ve uygulama çalışmaları yapmak" görevinin tek başına bırakılmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Yasa tasarısında, orman mühendisliğine devredilen, "milli parklar, orman içi dinlenme ve mesire yerleri ile orman içi rekreasyon alanları tespitinin" koşulsuz ve tartışmasız peyzaj mimarlığı uzmanlık konusu olduğuna değinen Oruçkaptan, peyzaj planlarına uygun uygulamaları yapmanın peyzaj mimarlarına ait olduğunu bu fıkranın, kendi hizmet alanlarının gaspı niteliğinde olduğunu dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Rusya'da havuz faciası

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa