Fotoğraf: AA

Hükümetin adaleti bu!

Patron da çalışan da aynı oran üzerinden vergi ödeyecek. Ancak patron çok kazanıp az, çalışan az kazanıp daha çok vergi verecek.

Hükümetin şirketler ve zenginler için hazırladığı vergi indirimleri çalışanlara zarar verecek. Çalışanların ödediği vergilerde indirim yapılmadığı gibi, bütçede öngörüldüğü gibi dolaylı vergilerde yüzde 20'ye varan artışlar yaşanacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "hesabımızı iyi yaptık" dediği indirimlerde işçi, memur hesaba katılmadı. Hükümetin söylediklerinin aksine gazetemiz yazarı ve serbest muhasebeci mali müşavir Hasan Hüseyin Kırmızıtoprak'ın verdiği bilgilere göre işçi ve memurda indirim yapılmadı. Sadece ticari kazanç sahibi olan mükelleflerin yararına bir düzenleme getirildi. İndirimler zenginlerin bulunduğu üst dilimlere yapıldı. Ücretli olarak çalışan işçi ve memurların bu indirimden yararlanması mümkün değil. Bu durum adil olmayan bir uygulamaya da dönüştü. Şöyle ki, ücretlilerin vergi kesintisi yüzde 15'den başlamakta iken ticari kazanç sahiplerini yüzde 20'den başlayarak yüzde 40'a kadar gitmekteydi. Ücretliler ile ticari kazanç sahibi zenginlerin aynı vergi oranından başlamaması nispeten "az kazanandan az çok kazanandan çok ilkesine" yakındı. Ancak şimdi her iki grupta yani ücretliler ve patronlar da aynı orandan vergilendirilmeye başlanacak. Ki bu durum küçük gelir sahiplerini ve ücretlilere haksızlık anlamına gelmekte.

Aynı kandırmaca Kırmızıtoprak'ın verdiği bilgilere göre, buna benzer yanıltıcı bir vergi tartışması 2003 yılında da yapıldı. 24 Nisan 2003 tarihinde 4842 sayılı kanunla üst vergi dilimine uygulanan oranın yüzde 45'den yüzde 40 oranına indirilirken de sanki bütün kesimler yararlanıyormuş gibi sunuldu. Şimdi ki indirim de aynı şekilde sunulmaya çalışılıyor. Yıllık 78.000 gelire sahip ücretlinin olmadığı Türkiye'de indirim sadece patronlara yaradı. Kırmızıtoprak indirimin bunlarla da sınırlı kalmayacağına dikkat çekerek şöyle devam etti: "Düzenleme patronların talebi ile yapıldı. Ve bunun arkası da gelecek. Yine patronların talebi ile SSK işveren payında da indirim yapılacağı sinyalleri gelmekte. Bu durumda zaten toplam vergiler içindeki payı düşük olan kurumlar vergisi ve gelir vergisi giderek azalacak ve dolaylı vergilerin toplam vergi içindeki payı giderek artacaktır."
BÜTÇEDE ARTIŞ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda onaylanarak Genel Kurula sevkedilen 2006 Bütçesi'nde halktan alınan dolaylı vergilerde büyük artışlar öngörüldü. Zenginlere yapılan indirimlerden oluşacak vergi kaybı dolaylı vergilere yapılacak yüzde 20'ye varan artışlarla karşılanacak. Bütçe tasarısına göre gelecek yıl motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 15.9, yurt içindeki satışlardan kesilen KDV'de yüzde 13.8, içki ve tütünden alınan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yüzde 17.1 ve dayanıklı tüketim ürünlerinden kesilen ÖTV'de de yüzde 20'lik artış bekleniyor. Hükümet içki ve tütün üzerinden alınan vergilerden önemli gelir bekliyor. Bu gelirleri 808 milyon YTL olarak planlayan hükümet yüzde 20'lik artış planlıyor. Yine Özel İletişim Vergisi'nden de yüzde 20'lik artışla 3.6 milyar YTL gelir elde edilmesi hedefleniyor. Motorlu taşıtlar vergisinden ise 2005 yıl sonunda 2.3 milyar YTL gelir geleceği, 2006'da ise yüzde 15.9'luk artışla 3 milyar YTL gelir elde edileceği hedeflendi. Hükümet dahilde alınan KDV'nin gelecek sene yüzde 13.8 artışla 25.4 milyar YTL olacağını tahmin etti. Beyana dayalı KDV hedefinin ise 24.7 milyar YTL olarak tahmin etti. KDV'de 2005 yılının başında 21.8 milyar YTL'lik hedefin de 20.1 milyar YTL'ye düşürüldüğü görüldü. Buna göre mahalli idare payı da dahil KDV'de gelecek yıl yüzde 22 artış olacak.

www.evrensel.net