02 Aralık 2005 03:00

Blair BM'yi hiçe saydı

Tony Blair hükümeti, kendi resmi açıklamalarını ve BM kararlarını hiçe sayarak, şirketleri işgal altındaki Doğu Kudüs'te iş yapmaya teşvik etti.

Paylaş
İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na ait gizli belgeler, Londra hükümetinin İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te iş yapan İngiliz şirketlere teşvik primi verdiğini, haksız kazanç elde etmelerini sağladığını ve uluslararası hukuku hiçe saydığını ortaya koydu. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw tarafından onaylanan ticari anlaşmalara göre, İngiliz şirketleri, Birleşmiş Milletler barış anlaşmalarını ve İngiltere'nin konuya ilişkin hükümlerini, Londra yönetiminin bilgisi dahilinde hiçe saydı. Londra hükümeti, İsrail işgali altında bulunan Doğu Kudüs'teki sanayi ve ticari iş anlaşmalarına girmeyeceğini çıkardığı bir yasa ile karara bağlamış ve söz konusu bölgede İngiliz şirketlerinin iş yapmayacağını açıklamıştı. Oysa Electronic Intifada sitesi tarafından yayınlanan belgeler, bu kararların çiğnendiğini gösteriyor.

İsrail politikalarına hizmet ettiler Belgelere göre, İsrail Maliye Bakanlığı ile İngiliz "A4e" şirketi arasında 2005 yılında bir iş anlaşması imzalandı. Merkezini İngiltere'deki Sheffield kentinden Kudüs'e taşıyan A4e şirketi, İsrail hükümeti "refah ve huzur reformları" çerçevesinde faaliyet yürüttü. Bu reformlar; İsrail kentlerindeki altyapı sorunlarının giderilmesi, uydu sistemleri bağının sağlanması ve yeni yerleşim birimleri kurulması gibi konuları kapsıyor. Geçtiğimiz yıllarda, ABD ve İsrail hükümetleri tarafından planlanan "reformlar", dönemin İsrail Maliye Bakanı Benjamin Netanyahu'nun onayı ile hayata geçmişti. Söz konusu planlar içerisinde yer alan A4e şirketi, bu faaliyetleri ile BM Güvenlik Konseyi kararlarını ve Cenevre Sözleşmesi hükümlerini hiçe saymış oldu. Londra hükümetinin bilgisi ve teşviki ile Doğu Kudüs'te iş yapan A4e şirketinin icraatları, Tel Aviv'deki İngiltere Büyükelçiliği belgelerinde, "A4e şirketinin Doğu Kudüs'teki faaliyetleri takip edilmektedir. Bunu geçtiğimiz günlerde, şirkete gönderdiğimiz mektup ile vurguladık. Bu mektupta, şirketin Doğu Kudüs'teki çalışmalarından bizzat sorumlu olduğumuzu belirttik" deniliyor.

'Yasalar bizi bağlamaz' A4e şirketinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yaptığı çalışmalar, İngiltere'nin İsrail Büyükelçisi'nin, Londra yönetimine gönderdiği mektupta da yer aldı. Büyükelçi Simon McDonald, "İsrail'in Doğu Kudüs'teki ticari ve sanayii anlaşmalarına kota getiren Uluslararası Adalet Mahkemesi kararları ve BM kararları, ticari ilişkilerimizi kesinlikle etkilememelidir. İsrail, İngiliz firmalarla ilişkilerini sürdürmek ve pekiştirmek için elindeki tüm imkanları kullanacaktır" diye yazdı. Büyükelçi mektubunda, İsrail'in Doğu Kudüs'ün yanı sıra Nasıra, Hedera, Aşkelon ve Batı Şeria'daki Gilo ile Harhoma yerleşimlerinde de İngiliz şirketler ile çalışmak istediğini belirtti. Konuya ilişkin bir mektup da, A4e şirketi yöneticisi Mark Lovell'dan geldi. Londra hükümetine, A4e'nin Doğu Kudüs'teki icraatlarıyla ilgili bilgi veren Lovell, "A4e, bölgede stratejik bir konum kazanarak uydu sistemleri kurulmasına yardımcı olmuş, kent planlamasını projelendirmiş ve azami kaynakların kullanılarak, işgücünde kısıtlamaya gidilmesini sağlamıştır" diye yazdı.

Duvar 'sınır' olacak Diğer yandan İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, Batı Şeria'da inşa ettikleri yasadışı duvarın Filistin ile gelecekteki sınırlarını oluşturacağını ilan etti. Livni, katıldığı bir konferansta, "Duvarın gelecekteki sınıra etkisi olacağını görmek için dahi olmaya gerek yok" dedi. İsrail, tepkilere rağmen Batı Şeria'da inşasını sürdürdüğü duvarla ilgili olarak geçmişte mahkemede, bunun sadece Filistinli intihar eylemcilerinin İsrail'e sızmasını engellemek için güvenlik gerekçesiyle inşa edildiğini savunmuştu.

İlhak planı Dünyanın tepkisine rağmen İsrail, Batı Şeria'daki Filistin topraklarını ilhak etme planının bir parçası olduğu suçlamaları dile getirilen duvar inşasını sürdürmüştü. Duvarla İsrail, bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini kuşatmak için birkaç noktada Batı Şeria'dan içeri girerek toprakların yüzde 8'ini İsrail tarafına dahil ediyor. Kudüs çevresinde 60 kilometre uzunluğundaki bölüm de Batı Şeria'nın içine girerek bölgeyi ikiye ayırıyor ve Batı Şeria'daki Filistinlileri Doğu Kudüs'ten koparıyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşgal haber ajansı sunar!

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa