25 Kasım 2005 03:00

TÜSİAD'dan cari açık uyarısı

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen cari işlemler açığının önlenemeyen yükselişinin tedirginlik yaratmaya devam ettiğini söyledi.

Paylaş
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen cari işlemler açığının önlenemeyen yükselişinin tedirginlik yaratmaya devam ettiğini söyledi. İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi ve beraberindeki heyetin Türkiye'deki temasları ve toplantıları devam ediyor. İtalyan heyetin ziyareti çerçevesinde, İtalya Ticaret Merkezi (ICE), TÜSİAD'ın İtalya'daki karşılığı olan İtalya Sanayicileri Konfederasyonu ve İtalya Bankalar Birliği (ABI) tarafından TÜSİAD, TOBB ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye-İtalya İş Forumu" yapıldı. Toplantının açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye'nin bugün vardığı noktanın 2002-2004 döneminde uygulanan ekonomik programın başarılı olduğunu ortaya koyduğunu ileri sürerek, ekonomideki büyüme ile enflasyondaki düşüş eğiliminin, hedeflere uygun biçimde devam ettiğini savundu. Sabancı, olumlu gelişmelere rağmen cari işlemler açığının önlenemeyen yükselişinin tedirginlik yaratmaya devam ettiğine dikkat çeken Sabancı, bu boyuttaki bir açığın sürdürülebilir olmadığına ve gelecek dönemde bir "sert iniş" yaşanacağına ilişkin birtakım beklentilerin de varlığının korunduğu vurguladı. "Halihazırda, ekonominin yumuşak karnı burasıdır ve yeni bir kırılganlık yaratıp yaratmayacağı yönünde çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır" diyen Sabancı, şöyle konuştu: "Burada vurgulamak istediğim husus açığın kendisinden çok finansmanının nasıl olduğudur. Bugüne kadar açığın finansmanı portföy yatırımları ve uzun vadeli krediler tarafından sağlanmıştır. Kriz öncesindeki döneme göre daha sağlıklı bir sermaye yapısına işaret etmesi açısından bu önemli bir tespittir. Temel beklentimiz, ekonomideki istikrarın giderek güçlenmesine koşut olarak gelecek dönemde de benzer bir finansman yapısının devam edeceği ve ani sermaye çıkışlarının yaşanmayacağı yönündedir. Bununla birlikte, son dönemde özelleştirmelerde elde edilen başarılar da bu beklentiyi destekler niteliktedir."
İLK TEŞVİK FENERBAHÇE'DEN Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'deki yatırım teşviklerini anlattığı İtalyan iş adamlarına, "Bu teşviklerden birini dün akşam verdik. Fenerbahçe takımı Milan'a 4-0 yenilerek bu teşviğe güzel bir örnek vermiş olduk" dedi. Coşkun, Türkiye-İtalya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada siyasi ilişkilerdeki gelişmelerin, ekonomik ve ticari ilişkileri de geliştirdiğini bildirdi. İtalya ve Türkiye'nin sanayilerinin birbirini tamamlayan bir nitelikte olduğunu belirten Coşkun, bunun, yatırımlara dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Çoşkun, uzun vadeli ekonomik işbirliğinin sağlanması için Türkiye'de katma değeri yüksek sektörlerin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zapatistler 'sivilleşiyor'

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa