21 Kasım 2005 22:00

İsrail'de yeni dönem

İşçi Partisi'nin hükümetten çekilme kararı almasından sonra İsrail siyaseti bir kez daha sarsıldı. Başbakan Ariel Şaron, kuruluşundan bu yana birlikte hareket ettiği Likud Partisi'nden istifa etti. Şaron, 'Ulusal Sorumluluk' adlı bir parti kuruyor.

Paylaş
Koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin "sola kayması" nedeniyle köşeye sıkışan İsrail Başbakanı Ariel Şaron, ülke siyasetini sarsan bir karar aldı. Şaron, partisi Likud'dan istifa etti. "Ulusal Sorumluluk" adlı yeni bir parti kuracağı belirtilen Şaron, Likud Merkez Komitesi Başkanı Tzhai Hanegbi'ye gönderdiği mektupla Likud'dan ayrıldığını bildirdi. Şaron ayrıca, Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'dan parlamentoyu feshetmesini istedi. Katsav ise, henüz bu konuda karar vermiş değil. Erken seçim süreci, İşçi Partisi'nin sendikacı kökenli yeni lideri Amir Peretz'in baskısı ve koalisyon hükümetinden çekilme kararı almasıyla hızlanmıştı. Seçimlerin mart ayında yapılması bekleniyor.

Likud kaynıyor Şaron'un kuracağı yeni partiye Likud'dan 12-14 milletvekilinin katılması bekleniyor. Bunlar arasında Maliye Bakanı Ehud Olmert, Adalet Bakanı Tzipi Livni ile diğer bakanlardan Avraham Hirşon, Meir Şeetrit ve Gideon Ezra'nın adları geçiyor. Milletvekilleri Roni Bar-On, Eli Aflalo, Ruhama Avraham, Inbal Gavrieli ve Macali Vahabi de kurulacak yeni partide yer alacak. Şaron, Savunma Bakanı Şaul Mofaz ile konuşarak, kuracağı yeni partiye onu da davet etti. Ancak Likud liderliğine oynayan Mofaz, bu talebe kesin bir yanıt vermiş değil. Eski Maliye Bakanı Benjamin Netanyahu da Likud liderliğine oynayan isimler arasında. Netanyahu, Gazze'nin tamamı ve Batı Şeria'nın küçük bir bölümünün Yahudi yerleşimciler tarafından boşaltması planına yönelik sert muhalefetiyle tanınıyor. Diğer yandan, İsrail Parlamentosu Knesset'teki Birleşik Arap Listesi Milletvekili Talib Eli Sana, Knesset'teki Arap meclis gruplarına çağrı yaparak, ortak bir Arap partisi olarak seçime hazırlanmalarını istedi. Eli Sana, bu amaçla Arap partilerin başkanlarıyla bir toplantı yapılmasını istedi.

ÖNCEKİ HABER

Avcılar, ilk kez miting yaptı

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: 33.7 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa