21 Kasım 2005 03:00

Çetelere değil eğitime bütçe

Eğitim Sen üyeleri, bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini protesto ettiler.

Paylaş
Eğitim Sen üyeleri, bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini protesto ettiler. Ankara'da Meclise yürüyen eğitim emekçileri, "faiz ve borç bütçesi" olarak nitelendirdikleri 2006 Bütçesi'nin Türkiye'nin ve eğitimin sorunlarını çözemeyeceğini belirttiler. Bütçeden eğitim, sağlık gibi alanlara ayrılan payın yerinde saymış olmasının Türkiye'nin geleceği açısından düşündürücü olduğunu ifade eden eğitimciler, talepleri için eylemlerini sürdürecek.

İki katına çıkmalı Eğitim Sen Ankara Şubeleri'nin çağrısı Emekli Sandığı önünde bir araya gelen eğitimciler, Meclis'in Dikmen kapısına kadar "Çetelere değil, eğitime bütçe", "25 Ekim'de alanlardayız" sloganlarıyla yürüdüler. Meclis'in önünde bir açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, eğitime katılan öğrenci sayısı her yıl artarken, bütçeden eğitime ayrılan payın yerinde saydığını kaydetti. Eğitim ve yüksek öğretim bütçesinin bu hafta içinde görüşüleceğine dikkat çeken Dinçer, eğitim emekçilerinin bütçeye ilişkin taleplerini şöyle sıraladı: "Bütçeden eğitime ayrılan pay en az iki katına çıkarılmalı, eğitim çağındaki tüm çocukların sağlık giderleri devlet tarafından karşılanmalı, tüm anaokulu ve ilköğretim birinci kademe öğrencilerine ücretsiz süt ve beslenme hakkı verilmeli, eğitime hazırlık ödeneği tüm eğitim ve bilim emekçilerine ödenmeli ve yakacak parası verilmeli, hizmetli ve memurlar için özel hizmet tazminatı ödenmeli, ek ders süreleri artırılmaksızın ek ders ücretleri günün koşullarına göre belirlenmeli".

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Genel Sağlık Sigortası kasko gibi

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa