Eğitim emekçileri eylemde

Eğitim Sen üyeleri 24 Kasım'da İstanbul'dan başlatacakları yürüyüş öncesi dün bir çok ilde basın açıklamaları ve bildiri dağıtımları gerçekleştirdi. Hükümeti taleplerine kulak vermeye çağıran eğitimciler, eylemlerini sürdürecek.

Eğitim emekçileri, "Örgütlü toplum, demokratik Türkiye ve insanca yaşam" için eylemde. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündeminde olan 2006 Bütçesi'nden eğitime ayrılan payın taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu belirten eğitim emekçileri, eylemlerini sürdürecek. 24 Kasım'da da İstanbul'dan yürüyüş başlatacak olan eğitimciler, 25 Kasım'da ülke genelinde hizmet üretmeyerek alanlara çıkacak, 25 Kasım'da da Ankara'da miting düzenleyecek.

Binler Ankara'ya yürüyecek Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, 24 Kasım yürüyüşü ile ilgili bilgi verdi. Şemdinli'de yaşanan olaylara da değinen Dinçer, açık ve doğru şekilde bilgilendirilmeyi istediklerini söyledi. Bahçelieveler Abidin Pak Öğretmen Evi'nde basın toplantısı düzenleyen Dinçer, eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunların her yıl birikerek büyüdüğünü, hükümetin sorunları çözecek adımlar atmaktan uzak olduğunu ifade etti. Eğitim sistemindeki sorunlar, eğitim emekçilerinin ekonomik ve sendikal sorunları, eğitimdeki kadrolaşmalarla ilgili talepleri için binlerce eğitimcinin 24 Kasım'da Ankara'ya yürüyeceğini belirten Dinçer, 25 Kasım'da tüm Türkiye'de eylem yapacaklarını, 26 Kasım'da da Ankara'da eğitimcilerin büyük buluşmasını gerçekleştireceklerini ifade etti. Şemdinli'de yaşanan olayların, yürüttükleri "Demokratik Türkiye" mücadelesinin haklılığını ortaya koyduğunu belirten Dinçer, Şemdinli olaylarının takipçisi olacaklarını söyledi.

Ortak açıklama Eğitim Sen İzmir şubeleri, eğitime ayrılan payın en az iki katına çıkarılmasını istedi. Eğitim Sen 1 No'lu Şube'de düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan 2 No'lu Şube Başkanı Ziya Kanya, 2006 Bütçesi'nin önceki yıllarda olduğu gibi borç ve faiz ödeme bütçesi olduğunu vurguladı. Bütçenin, eğitimin zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamayacağını söyleyen Kanya, "Eğitim ve eğitim emekçilerinin yaşadığı sorunların çözülebilmesi için ekonomik koşulların düzeltilmesinin yanında demokratikleşme yönünde de acil adımların atılması gerekiyor. Bu nedenle Eğitim Sen, örgütlü toplum, demokratik Türkiye, insanca yaşam için, ekonomik, sosyal ve demokratik talepleri için Türkiye'nin dört bir yanında eylemlerine devam edecektir" dedi.

Çetelere değil emekçiye Eğitim Sen Adana Şubesi, "Çetelere değil emekçiye bütçe" sloganıyla halkı mücadeleye çağırdı. Sendika binası önünde toplanan eğitimciler, "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Şemdinli halkı yalnız değildir", "Susurluk, Şemdinli işte çete devleti", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" sloganlarıyla İnönü Parkı'na kadar yürüdü. Burada bir açıklama yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, eğitimde kadrolaşmaya son verilmesi ve demokratik yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin ekonomik ve sendikal haklarda olduğu gibi demokratikleşme alanında da ciddi sorunları bulunduğuna dikkat çeken Boğa, Şemdinli'de yaşananlara da değinerek, şunları söyledi: "1996 yılında Susurluk'ta yaşanan kamyon kazasında ortaya çıkan kirli ilişkiler, bugün de Şemdinli'de bir başka biçimde kendisini ele vermiştir. Emekçileri ve halkın taleplerini görmezden gelenler, en demokratik talepleri dahi şiddet ile bastırmaya ve çözümsüzlüğü çözüm olarak dayatmaya devam etmektedirler. Dün Susurluk bugün Şemdinli'de yaşananlar sendikamızın sürdürdüğü 'demokratik Türkiye ve insanca yaşama' mücadelesinin ne denli yerinde ve haklı olduğunu göstermiştir." Açıklamanın ardından eğitim emekçileri mücadelelerine destek çağrısıyla halka bildiri dağıttılar.


Dayanışma yemeği Eğitim Sen İstanbul 4 No'lu Şube "Örgütlü Toplum, Demokratik Türkiye, İnsanca Yaşam İçin" Ankara yürüyüşleri öncesinde dayanışma yemeği düzenledi. Çağlayan'daki Salon Figaro'da düzenlenen yemeğe Eğitim Sen Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Berberoğlu ile 8 ve 3 No'lu şube başkanları da katılarak destek verdi. Eğitim Sen 4 No'lu Şube Başkanı Ahmet Korkmaz, yaptığı konuşmada, Şemdinli'deki olayların üzerine gidilmesini istedi. Korkmaz, 24 Kasım'da başlatacakları büyük yürüyüşe herkesin katılmasını istedi.


BURSA Eğitim Sen Bursa Şubesi'nin Devlet Tiyatrosu önünde düzenlediği basın açıklamasına katılanlar sık sık "Ne sadaka ne ayrıcalık parasız eğitim parasız sağlık", "Gün gelecek devran dönecek çeteler halka hesap verecek", "Eğitim haktır satılamaz", "Örgütlü toplum demokratik Türkiye" sloganlarını attılar. KESK'e bağlı sendikalar, Birleşik Metal-İş ve EMEP'in de destek verdiği açıklamada konuşan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Kemalettin Yıldız, "bilimsel, demokratik, laik ve kamusal eğitim mücadelesine, bu tür taleplerin dillendirilmesine ihtiyaç kalınmadığı bir başka Türkiye'ye ulaşıncaya kadar eyleme devam edeceklerini" belirtti. Yıldız, kamuoyundan her türlü desteği beklediklerini de dile getirdi.

KAYSERİ Eğitim Sen Kayseri Şubesi, Stad İş Hanı önünde eylem yaptı. EMEP, SES ve BES'in de desteklediği basın açıklamasına katılanlara seslenen Şube Başkanı Turgut Oba, eğitime daha fazla bütçe ayrılmasını istedi. Eylemlerini yurdun her köşesine yayacaklarını söyleyen Oba, "Susurluk'taki derin ilişkilerin Şemdinli'de yeniden açığa çıktığını belirtti. Şemdinli'de yaşananlar eğitim emekçileri tarafından "Çeteler halka hesap verecek" sloganıyla protesto edildi.

KONYA Büyük Ankara Yürüyüşü'ne çağrı yapan Eğitim Sen Konya Şubesi de Alaaddin İş Bankası önünde yapılan eylemin ardından halka bildiri dağıttılar. Eylemde konuşan Şube Başkanı Serap Saraçoğlu, eğitimde kadrolaşmaya karşı çıkarken, hazırlık ödeneği, özel hizmet tazminatı, ek ders ücreti, yakacak parası gibi haklarını istediklerini söyledi. Saraçoğlu, grevli toplusözleşmeli sendika talebini de dile getirdi.

www.evrensel.net