Saldırıya protesto eyleme devam

Telekom'un özelleştirilmesine karşı çıkan işçi ve memurlara yönelik İstanbul'daki polis saldırısı, protesto edildi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de eylem yapan işçi ve memurlar, kısmen işbırakma eylemi de yaptı.

Telekom'un özelleştirilmesine karşı eylem yapan işçi ve memurlara yönelik İstanbul'daki polis saldırısı, protesto edildi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de eylem yapan işçi ve memurlar, kısmen işbırakma eylemi de yaptılar. İstanbul'da önceki gün saldırının yaşandığı Gayrettepe Telekom'da dün yine eylem vardı. Haber-İş, Haber Sen ve Türk Haber Sen üyeleri sabah erken saatlerden itibaren müdürlük önünde toplandılar. Bazı memurların çalışmak için içeri girmesini alkışlarla protesto eden işçi ve memurlar, basın açıklaması yaptıktan sonra yemekhanede beklediler. Basın açıklamasını okuyan Haber-Sen 9 No'lu Şube Başkanı Ali Yıldız, özelleştirmenin iptali için açılan 18 davanın henüz sonuçlanmadığını hatırlatarak, yargı henüz karar vermeden Telekom'un Oger'e devredilmesini eleştirdi. "Telekom çalışanları özeleştirmeye karşı eylemlerini hergün büyütecek, özelleştirme meraklılarının hevesleri kursaklarında kalacak" diyen Yıldız, saldırılara ve yargı karalarına rağmen Telekom'u savunmaya devam edeceklerini vurguladı. "Yaşasın onurlu mücadelemiz", "Tayyip'i alana Unakıtan bedava" sloganlarının atıldığı eyleme KESK İstanbul Şubeler Platformu da destek verdi. İstanbul'da Anadolu Yakası Telekom Müdürlüğü önünde de eylem yapıldı. Gayrettepe'deki saldırıyı protesto eden Haber Sen üyeleri adına konuşan 7 No'lu Şube Başkanı Sabri Aksu, tüm Telekom çalışanlarını birlikte mücadeleye çağırarak, "İş yerlerimiz evimizdir, iş yerlerimize sahip çıkıyoruz, teslim etmeyeceğiz" diye konuştu.

'Her yer İstanbul' Telekom emekçilerinin İstanbul'da polis saldırısına uğramasını Ankara'da da protesto eden Haber-Sen 2 No'lu Şube üyeleri, dün öğle saatlerinde Telekom Ankara İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Şube Başkanı Metin Tatar, "Tüm Telekom emekçilerini, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarını ve halkımızı geleceğimiz için göreve çağırıyoruz" dedi. İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki Telekom İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eyleme KESK'e bağlı çeşitli sendikaların yanı sıra, Genel-İş, Gıda-İş, EMEP ve TKP üye ve yöneticileri de destek verdi. "Telekom'u çokuluslu şirketlere teslim etmeyeceğiz" pankartının açıldığı eylemde İstanbul'daki saldırı ve gözaltılar kınandı. Haber-Sen İzmir Şube Başkanı Ali Yılbaşı, "Ya bu peşkeşi susarak onaylayacağız, ya da fiili meşru zeminde mücadele ederek bu peşkeşi durduracağız" diyerek, halkı Telekom'a sahip çıkmaya çağırdı. Eylem sırasında sık sık "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "IMF'nin imamı kaça sattın vatanı", "Bu ülke bu halk satılık değil" sloganları atıldı.

Destek açıklamaları Belediye-İş Sendikası İstanbul şubeleri satışa karşı çıkan emekçilerin yaka paça gözaltına alınmasını protesto etti. Ankara Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği de polis saldırısını kınarken, ülkeyi pazarlayan AKP Hükümeti'ne tepki gösterdi.
Sendikacılar işyerlerine sokulmadı Haber-Sen Merkez Yönetim Kurulu, sendika yöneticilerinin işyerlerine "işverenin talimatıyla sokulmadığı"nı bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, "Yeni patronlarına hızla uyum sağlayan Türk Telekom yöneticileri, TCK'nın 118. maddesine göre suç işliyor. İşverenin talimatı doğrultusunda kanunsuz emirleri yerine getiren emniyet kuvvetleri de bu suça ortak oluyor" denildi.
Birlik Haber-Sen'den ilginç açıklama Telekom'un satışına değil de çalışanların mağdur edilmesine karşı çıkan Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Hüsamettin Şanal, AKP Hükümeti'ne çağrı yaparak, "Telekomzede olmayalım" dedi. Birlik Haber-Sen'in dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Hüsamettin Şanal, "Bu nasıl bir satış allahaşkına, bir peşin beş taksit!" diyerek, Telekom'un İtalya, Yunanistan, İsviçre gibi ülkelerde olduğu gibi halka arz yöntemiyle özelleştirilmesini önerdi. "Telekom'daki 10 bin sözleşmeli ve 10 bin kapsamdışı personelin yarınlarını kara kara düşündüğünü söyleyen Şanal, Oger firmasının, bu çalışanları nasıl bir sözleşmeye tabi tutacağının belirsiz olduğunu belirtti.

www.evrensel.net