‘Sürgün yasasına ortak olmayacağız’

‘Sürgün yasasına ortak olmayacağız’

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, Torba Yasa’yla sürgün edilecek belediye işçileri için valiliklerin oluşturacağı komisyonlara katılmayacaklarını açıkladı.Yasa gereği “Norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası” belediye işçilerini belirlemek üzere valilikler, mahalli idarelerden komisyon oluşturmaları

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, Torba Yasa’yla sürgün edilecek belediye işçileri için valiliklerin oluşturacağı komisyonlara katılmayacaklarını açıkladı.

Yasa gereği “Norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası” belediye işçilerini belirlemek üzere valilikler, mahalli idarelerden komisyon oluşturmalarını istedi. Komisyonlara belediyelerde yetkili sendika temsilcileri de çağrılacak.

Genel-İş yazılı bir açıklama yaparak söz konusu komisyonlara katılmayacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Sendikamız, bu konuların uzlaşılacak ve görüşülecek bir boyutunun olmadığını dile getirmiştir. Durum böyleyken Valilikler bünyesinde oluşturulan komisyonlara temsilci göndermek tarih en büyük işçi sürgünü olarak tanımladığımız bu kanunu meşru kabul etmek anlamına gelecektir” denildi. Açıklamada, komisyonlara çağrılan diğer sendikalara da “komisyona katılmayın” çağrısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net