11 Kasım 2005 03:00

Ateşe benzin döküyorlar

Fransa İçişleri Bakanı, isyana karışan yabancıların 'oturum hakkına sahip olsalar dahi' sınır dışı edileceklerini ilan etti. Sokağa çıkma yasağı da, birçok bölgede uygulanıyor.

Paylaş
Göçmen gençleri aşağılayarak Fransa'daki banliyö isyanının patlak vermesinde rol oynayan İçişleri Bakanı Nicholas Sarkozy, yangına körükle gitmeye devam ediyor. Sarkozy, parlamentonun önceki günkü oturumunda, "Olaylara karışan yabancılar sınırdışı edilecek" açıklamasını yaptı. İsyanın başından bu yana gözaltına alınan ve hızla görülen mahkemelerde cezaya çarptırılanlar arasında 120 yabancı uyruklunun bulunduğunu belirten Sarkozy, "Bu kişiler, yasal oturuma sahip olsalar dahi derhal sınırdışı edilecek" diye konuştu. Bakanın bu sözlerinin ardından, demokratik kurum ve derneklerden tepkiler yükseldi. MRAP (Halklar Arası Dostluk Derneği), LDH (İnsan Hakları Derneği) ve Sınır Tanımayan Eğitimciler Ağı gibi birçok kuruluş ve Yeşiller Partisi, bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu vurguladı.

Yasak uygulanıyor Ülke genelinde önceki gece 482 araç yakıldı. Fransız polisi, 203 kişinin sorgulandığını açıkladı. Olaylar Paris ve banliyölerinde azalırken, olayların Toulouse, Lille, Lyon, Strasbourg ve Marsilya kentlerinde arttığı gözleniyor. Bu arada hükümetin ilan ettiği olağanüstü hal uyarınca, 25 bölgeden 7'sinde önceki gece yaşı küçüklere sokağa çıkma yasağı uygulandı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgeler şunlar: Seine-Martime, Somme, Rouen, Le Havre, Eure, Loiret ve güney sahillerindeki Alpes-Maritemes. Akdeniz kıyısındaki Nice, Cannes, Antibes gibi turistik kentleri de içine alan Cote d'Azur bölgesinde de, 18 yaşından küçüklere sokağa çıkma yasağı getirildi. Fransa'daki şiddet olayları, Paris'in bir banliyösünde, polisten kaçan iki Afrika kökenli gencin trafoda elektrik akımına kapılarak ölmesi üzerine başlamış ve daha sonra diğer kentlere yayılmıştı.

Belçika'da alarm Belçika'nın çeşitli bölgelerinde önceki gece 15 aracın kundaklandığı bildirilirken bazı kişilerin "isyan hareketi" hazırlığı içinde olduğu öne sürüldü. Brüksel hükümetinin oluşturduğu "Kriz Masası" tarafından yapılan açıklamada, Anvers, Brüksel, Lokeren, Malines ile Ledeberg bölgelerinde olaylar çıktığı ve bazı kişilerin gözaltına alındığı bildirildi. Gand, Bruges ve Liege gibi kentlerde de önceki gece kundaklama olayları olduğu belirtildi. Basına yansıyan bir iddiaya göre ise, bazı kişiler internet aracılığıyla gelecek cumartesi günü için "isyan çağrısı" yapıyor. Dağıtılan isyan mesajlarında, tüm ülkede taşıt ve binaların kundaklanması, Fransa'daki eylemcilerle dayanışma içinde olunması isteniyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yağmurla gelen balıklar

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa