08 Kasım 2005 22:00

Evrensel eğitimin parçası

Manisa İdare Mahkemesi, okula Evrensel gazetesi götürüp öğrencileriyle birlikte okuduğu gerekçesiyle 1 günlük maaş kesimi ile cezalandırılan öğretmenin cezasını bozdu. Mahkemenin kararında, sınıfta gazete okunmasının eğitim amaçlı olduğu belirtildi.

Paylaş
Manisa İdare Mahkemesi okula günlük gazete götürülüp sınıfta okunmasının "eğitim amaçlı" bir faaliyet olduğuna hükmederek, Evrensel'i sınıfında okuduğu için idari ceza verilen öğretmenin cezasını bozdu. Manisa'da bulunan Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu öğretmeni Mustafa Tarık Özkan, sınıfına Evrensel götürüp öğrencileriyle birlikte okuduğu için okul idarecileri tarafından hakkında soruşturulma başlatıldı. Soruşturma sonucu soruşturmacı tarafından düzenlenen raporda, öğretmenin Evrensel gazetesini sınıfına getirerek okuduğu, öğrencileriyle birlikte yorumladığı belirtilerek, gazetenin öğrencileri etkinlik dışına sürüklediği ileri sürüldü.

Karara itiraz etti Raporda bu nedenle öğretmenin 4357 sayılı yasanın 7/b maddesine göre bir günlük maaş kesim ile cezalandırılması önerildi. Öğretmen Mustafa Tarık Özkan'ın, gazeteyi sınıfa eğitim amaçlı getirdiği ve bu durumun derslerine herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı yönündeki savunması ise raporu hazırlayan soruşturmacı tarafından dikkate alınmadı. Öğretmen Özkan, soruşturma sonucu kendisine verilen 1 günlük maaş kesme cezasına İdare Mahkemesi'nde itiraz eti. Davanın açıldığı Manisa İdare Mahkemesi kararında öğretmen tarafından "sınıfa gazete getirilerek okunmasının eğitim amaçlı olduğu, bu eylem nedeniyle öğrencilerin herhangi bir şekilde zarara uğradığına ilişkin somut bir tespite ulaşılmadığı…" gerekçesine dayanarak öğretmene verilen cezayı bozdu. Kararda ayrıca olayın öğretmene 1 günlük maaş kesimi cezası verilmesine neden olan 4357 sayılı yasanın 7/b maddesindeki "vazife yapmama ya da yapanlara güçlük çıkarma" olarak da değerlendirilemeyeceği dile getirildi.

Kanun ne diyor? Kanunun ilgili maddesinde "İlkokul öğretmenlerinden vazifelerini yapmadıkları, yapanlara güçlük çıkardıkları, onların çalışma isteklerini kırdıkları, okulu veya talebeyi herhangi bir şekilde zarara uğrattıkları sabit olanlara fiillerinin mahiyet ve derecesine göre birinci defasında bir günlükten üç günlüğe ve ikinci defasında üç günlükten beş günlüğe kadar ücret ve maaş kesilmek cezasının verileceği üç günlüğe kadar olan cezaya itiraz olunamayacağı…" belirtiliyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Topbaş hükümet baskısı altında

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa