08 Kasım 2005 03:00

Belediye CHP'nin babasının çiftliği mi?

CHP'li Muzaffer Eryılmaz yönetimindeki Çankaya Belediyesi, CHP Milletvekili Yılmaz Ateş'in sahibi olduğu Uyarı Dersanesi ile CHP eski Milletvekili Ali Haydar Şahin'in sahibi olduğu Hitit Dersanesi'ne milyarlarca lira kaynak aktarıyor.

Paylaş
CHP'li Muzaffer Eryılmaz yönetimindeki Çankaya Belediyesi, CHP Milletvekili Yılmaz Ateş'in sahibi olduğu Uyarı Dersanesi ile CHP eski Milletvekili Ali Haydar Şahin'in sahibi olduğu Hitit Dersanesi'ne milyarlarca lira kaynak aktarıyor. "Yoksul öğrencilerin üniversiteye hazırlık kurslarına ücretsiz gönderilmesi" adı altında yapılan kaynak aktarımının net miktarı ise, açıklanmıyor. Gazetemizin görüştüğü Hitit Dersanesi sahibi CHP üyesi ve bir dönem Çorum Milletvekilliği de yapmış olan Ali Haydar Şahin, Çankaya Belediyesi'ne bağlı Toplumsal Dayanışma Merkezi (TODEM) tarafından dersanesine öğrenci gönderildiğini belirtti. 500 kişilik kontenjan olduğunu ancak kayıtların devam etmesi nedeniyle net sayı veremeyeceğini kaydeden Şahin, Çankaya Belediyesi ile yalnızca "masraflar" üzerine bir anlaşma yaptıklarını aktardı. Şahin anlaşma uyarınca, 1000 öğrenci kapasiteli Hitit Dersanesi'nin öğretmen, idari personel, kira, faturalar gibi aylık giderlerinin tümünün Çankaya Belediyesi tarafından karşılandığını anlattı. Şahin, "Bu dersanenin aylık gideri nedir?" sorusuna ise "25 milyar lira" karşılığını verdi. Ancak, Hitit Dersanesi'nin üçte biri kapasiteye sahip bir dersanenin aylık gideri 65 milyar lira olduğu tespit edilirken, bahsedilen 1000 kişilik bir kapasiteli bir dersanenin ise en az 250 milyar lira aylık giderinin olması gerekiyor. Şahin, belediyenin gönderdiği öğrencilerin dışında 30 civarında kendi öğrencileri olduğunu bildirerek, bu öğrencilerden yıllık alınan miktarın kişi başına 1.5 milyar lira olduğunu söyledi.

Kurtarma operasyonu Dersane camiasında ise Hitit Dersanesi'nin "batmak" üzere iken "Çankaya Belediyesi'nin projesi sayesinde tekrar ayakta durmaya başladığı" söyleniyor. Çankaya Belediyesi'nin bütün masraflarını karşılaması ile işletme riskine girmeyen Hitit Dersanesi, dışardan gelen öğrencilerden aldığı ücreti ise risksiz bir gelir olarak kasasına aktarabiliyor. Haydar Şahin, "Çağdaş eğitim normlarında hizmet vermek için" böyle bir teklifi kendisinin Çankaya Belediyesi'ne götürdüğünü ve Belediye Başkanı Eryılmaz'ın da teklifi kabul ettiğini söyledi. Şahin, eğitimci olarak idealist bir yaklaşımla böyle bir proje yaptıklarını ve işin arkasında "kâr hırsı" olmadığını öne sürdü.

Dershane vekilin Öte yandan, Yılmaz Ateş'in sahibi olduğu Uyarı Dersanesi ile yaptığımız görüşmede ilginç diyaloglar yaşandı. Görüşme isteğimizi geri çeviren Ateş, sekreteri aracılığıyla, "Sayın Yılmaz Ateş dersaneciliği bıraktı. Size iletmemi söyledi" şeklinde mesaj gönderdi. Ancak, yaptığımız araştırmada Ateş'in halen Uyarı Dersanesi'nin sahibi olduğu ortaya çıktı. Buna göre yoksul öğrencilerin sınavını gerçekleştiren ve öğrencileri dersanelere yerleştiren TODEM ile yapılan görüşmede Uyarı Dersanesi'nin adı öncelikle gizlendi. Daha sonra, gazetemiz Uyarı Dersanesi yetkililerinden "müdür olduğunu" söyleyen bir bayan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, yetkili tarafından Çankaya Belediyesi ile bir anlaşma olmadığı vurgulanırken, "Çankaya Belediyesi bize öğrenci temin ediyor yalnızca" yanıtı alındı. Israrla bilgi vermeyen ve adını söylemeyen yetkili, "Bilgi vermekten kaçındığınıza göre bu durum bir kaynak aktarımı olabilir mi?" şeklindeki sorumuz üzerine "Çankaya Belediyesi'nden yalnızca 100 öğrencinin Uyarı Dersanesi'ne geldiğini" söylemekle yetindi. Buna göre; Uyarı Dersanesi yetkilisinin söylediği 100 öğrenci üzerinden en az 150 milyar liranın bu dersaneye aktarıldığı tahmin ediliyor. Ancak, Çankaya Belediyesi'nin gönderdiği öğrenci sayısı söylenenin çok üstünde olması ihtimali göz önüne alındığında, yüzlerce milyar liranın bu dersaneye aktarıldığı da yine olasılıklar dahilinde.

Son dakika yanıtı Görüşme isteklerimizi uzun süre geri çeviren TODEM Başkanı Soner Kutlar ise, dershane yöneticileriyle konuşmamızın ardından yaptığı açıklamada, 2005 döneminde bu proje kapsamında bütçelerinde yer olmadığı için eylül ayında TODEM tarafından yoksul öğrencilere çağrı yapılarak bir sınav gerçekleştiğini kaydetti. Sınav sonrasında 500'e giren öğrencilerin Hitit ve Uyarı dersanelerine gönderildiğini ancak bu iki dersaneye de henüz kaynak aktarılmadığını savundu. Kutlar, 2006 bütçesinde kaynak oluşabileceğini bu nedenle Ocak 2006'da bütün dersanelere açık bir ihale yapılacağını aktardı. Kutlar, siyaseten kendilerine yakın bu iki dersanenin Ocak 2006'ya kadar bu öğrencilere ücretsiz hizmet vereceğini, Ocak 2006'dan sonra ise ihaleye girebileceklerini, ihaleyi aldıkları takdirde de bu dersanelerle işbirliğinin sürebileceğini anlattı. Söz konusu dersanelerle yazılı anlaşma yapılmadığını belirten Kutlar, Hitit Dersanesi'nin sahibi Haydar Şahin'in sözlerini de yalanlayarak, "Masrafları karşılamak gibi bir anlaşma olmadığını, dersanenin borçları ile ilgilenmediklerini" söyledi. "Milyarlarca liralık bir anlaşma söz konusu ancak bu anlaşma yazılı da değil. İhaleyi kazanamazlarsa ne olacak? Bu üç aylık dönemin masraflarını nasıl tahsil edecekler" şeklindeki soruya ise Kutlar, "Siyaseten yakınlık bunu gerektirir. Bize güvenmek zorundalar. O nedenle bu yükün altına giriyorlar" karşılığını verdi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

200 kişiye 2 bin polis

SONRAKİ HABER

Adnan Özyalçıner’le Karagümrük ve Cağaloğlu sokaklarında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa