05 Kasım 2005 03:00

Ordu'daki işkence dünya gündeminde

İnsan Hakları İzleme Örgütü, gazetemizin haberleri üzerine harekete geçerek Ordu'da çocuklara yapılan işkenceyi incelemeye aldı.

Paylaş
Ordu'da çocuklara yönelik işkence haberleri üzerine görüştüğümüz Human Rights Watch'un (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Türkiye araştırmacılarından Jonathan Sugden işkence olayını araştırdıklarını ve araştırma sonucunda gerekli adımları atacaklarını söyledi. Malatya'da bir çocuk yuvasında yaşayan çocuklara yapılan işkencenin tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran görüntülerinin basına yansımasından önce gazetemiz, Ordu'da dört çocuğun karakolda polisler tarafından soyularak fotoğraflarının çekilmesini ve tecavüzle tehdit edilmesini kamuoyuna duyurmuştu. Ancak Malatya'daki olayı günlerce gündemde tutan medya ve 'sorumluların üzerine gitmekte kararlılık' ifade eden hükümet; Ordulu çocukların yaşadıklarını görmezden geldi. Evrensel'in Çocuklara Ebu Garib İşkencesi başlığıyla verdiği haberler medya ve hükümet tarafından sessizlikle karşılanırken merkezi New York'ta bulunan Human Rights Watch (HRW) haberlerimiz üzerine harekete geçti. Human Rights Watch'un (HRW) Türkiye araştırmacısı Jonathan Sugden ile Ordu olayı ve Türkiye'de işkence üzerine görüştük. Sugden, Ordu'da yaşanan işkence olayının şu anda gündemlerinde olduğunu ve konuya ilişkin geniş çaplı bir araştırma süreci başlattıklarını ifade etti. Örgüt bu kapsamda yine gazetemiz aracılığıyla ulaştığı işkence mağdurları ile de görüşmeye başladı.

Yasa çıkarmak yetmiyor AKP Hükümeti son dönemlerde insan hakları ve demokratikleşme yönünde önemli adımlar atıldığını ve işkenceye sıfır tolerans politikası ile işkencenin ortadan kaldırıldığını iddia ediyor. Ancak önce Ordu'da dört çocuğun karakolda işkence görmesi, ardından yine Ordu'da biri kalp hastası iki kişinin işkence gördüklerini belirterek suç duyurusunda bulunması ve son olarak Mersin'de üniversite öğrencilerinin sadece karakolda değil muayene için götürüldükleri hastanede dahi polis şiddetine maruz kalması, bu iddiaları yalanlayan örnekler olarak karşımızda duruyor. Ki bunlar sadece bilinen örnekler. Denetime kapalı karakollarda daha neler yaşandığı ise ancak mağdurların yaşadıklarını açıklamaları ile öğrenilebilecek. Zira verilen bütün sözlere rağmen karakollar halen denetime açılmış değil.

İşkence sürüyor Sugden de bu konuya dikkat çekerek polis ve jandarma karakollarının sadece resmi makamlar tarafından değil uluslararası örgütler ve insan hakları kurumları tarafından da denetlenmesinin önemli olduğunu belirtiyor ve bunun işkencenin önlenmesi anlamında atılacak etkili adımlardan olduğunu dile getiriyor. Türkiye'de işkencenin geçmişe oranla azalma gösterdiğini de savunan Sugden, Ordu olayının ise işkencenin her şeye rağmen sürdüğünün göstergesi olduğunu ifade ediyor: "Türkiye'de işkence azaldı ama ne yazık ki tamamen ortadan kaldırıldı denilemez, Ordu'da yaşananlar da bunun örneği." Denetlemenin sağlıklı işlemediğini belirten Sugden "Bazı bölgelerde resmi makamlar tarafından karakollara yönelik bu denetleme ziyaretleri yapıldığını biliyoruz, ama bu ziyaretlerinin sonuçları rapor olarak açıklanmadı, doğal olarak bu ziyaretlerde edinilen izlenimler bilinemiyor" dedi. Sugden HRW'nin işkencenin önlenmesine yönelik önerilerini ise şu şekilde sıraladı: "Polis ve jandarma karakollarında valilerce, kaymakamlarca ve savcılarca yürütülecek düzenli, etkili denetimler; Adalet ve içişleri bakanlıkları ile başbakanlığın her işkence iddiasını bakanlık müfettişi de göndererek hızla ele almaya istekli olması; demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin polis ve jandarma karakollarındaki nezarethanelere bağımsız ziyaretlerde bulunması".

ÖNCEKİ HABER

Eylemler zirveyi beklemedi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa