Fotoğraf: AA

Sokak ticareti büyüyor

Beyoğlu'nda kurulacak "Brüksel Sokağı" 4 Milyon Avro'ya mal olacak. Sokakta özel stilde binalar, restoranlar, kafeler, çikolata ve dantel mağazaları yer alacak. Sokağın emlak değerinin şimdiden fırlayacağı tahmin ediliyor.

Beyoğlu'nda kurulacak "Brüksel Sokağı" 4 Milyon Avro'ya mal olacak. Sokakta özel stilde binalar, restoranlar, kafeler, çikolata ve dantel mağazaları yer alacak. Sokağın emlak değerinin şimdiden fırlayacağı tahmin ediliyor. Projenin sahipleri, Belçika'nın Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih Akay ile Beyoğlu'ndaki "Fransız Sokağı"nın mimarı Mehmet Taşdiken. Avrupa Birliği'nin birçok kurumuna ve NATO'nun karargahına ev sahipliği yapan Belçika'nın Brüksel kentini Beyoğlu'na taşımayı amaçlayan Akay ve Taşdiken'in projesi 4 Milyon Avro'ya mal olacak. 2 yıldır proje üzerinde çalışıldığını belirten Akay, "Fransız Sokağı'nın gerçekleşmesinin ardından bu projesinin sonucunun olumlu olacağına daha da inandığını" söyledi.

25 bina Brüksel Sokağı'nın İtalyan Başkonsolosluğu karşısındaki sokakta kurulması planlanıyor. Akay'ın aktardığı bilgilere göre, sokaktaki 25 binadan bazıları yeniden yapılırken, bazıları ise restore edilecek. Belçika stili yapılacak binaların çoğu restoran ve kafe olacak. Sokakta ayrıca Belçika çikolataları ve dantelleri satan dükkanlar yer alacak. Halen Telekom binası olarak kullanılan yapı da kültür merkezi haline getirilecek. Sokaktaki işletmeciler, kullandıkları binanın stilini değiştirmeyeceklerine, çalışanların kıyafetlerinin belli bir tarzda olmasına dair bir "sokak anayasası" imzalayacak. Arnavut kaldırımlı sokakta özel bir aydınlatma sistemi de kurulacak. Projenin maliyetini ise sponsor şirketler karşılayacak. Bir ana sponsor 2 Milyon Avro aktarırken, diğer sponsorlar 100 ila 250 bin Avro harcayacak. Projenin tamamlanmasının ise 2007 yılı ortalarını bulması bekleniyor. Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Brüksel ile "kardeş şehir" olmak için gönderdiği yazının cevabı bekleniyor.

www.evrensel.net