24 Ekim 2005 01:00

Suriye'ye çifte saldırı

BM tarafından eski Lübnan Başbakanı Hariri suikasti ile ilgili hazırlanan rapora ek bir rapor daha olduğu öğrenildi. Suriye yönetimini BM kanunlarını ihlal etmekle suçlayan raporun yaptırımlara daha sert gerekçeler sunacağı yorumları yapılıyor.

Paylaş
Birleşmiş Milletler tarafından Suriye konusunda hazırlanan ikinci bir raporun daha olduğu ortaya çıktı. Suriye ve Lübnan'ı suçlayan Detlev Mehlis raporuna ek olarak BM özel elçisi Terje Roed-Larsen'in hazırladığı ve bu hafta BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporda Suriye yönetimi hedef alınıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimini BM kanunlarınakarşı gelmekle suçlayan raporun, Mehlis komisyonun hazırladığı rapordan daha etkili olması bekleniyor. Zira rapor Suriye'nin BM'nin Lübnan'dan çekilmesi gerektiği yönündeki kararını tamamen yerine getirmediğini öne sürerek ülkeye karşı yaptırımların önünü açıyor.

1559'un ihlali Rapora göre, Suriye ordusu 1559 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına göre Lübnan'dan çekildi. Ancak Suriye'nin ülkeye dolaylı askeri müdahalesi ve Suriye istihbaratının dolaysız müdahalesi çekilmenin ardından sürdü. Rapor, Suriye hükümetinin çok sayıda militana silah temin ettiğini de ileri sürüyor. Raporda, Suriye'nin Lübnan'da başkanlık sarayında, Lübnan ordusunda ve istihbarat örgütlerinde bulunan ajanları yoluyla dolaysız askeri kontrolünü sürdüdüğü kaydediliyor. Bu gerekçelerin ABD hükümetinin Suriye'nin Lübnan'dan askerlerini çekmesinin hemen ardından ülkeye yönelik suçlamalarıyla neredeyse kelime kelime aynı olması dikkat çekiyor. Söz konusu raporda Suriye istihbarat yetkililerinin aralarında eski Lübnan Başbakanı Hariri suikastinin de bulunduğu 14 suiskast ya da suikast girişimine karıştığı öne sürülüyor.

Daha sert bir rapor İsrail'in Haaretz gazetesi tarafından ortaya çıkarılan raporun amacının Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesini öngören 1559 sayılı yasaya riayet edip etmediğine karar vermek. Suriye yönetimine karşı ciddi suçlamalar yönelten Roed Larsen raporunun bir arada değerlendirilmesi durumunda BM Güvenlik Konseyi'nden Şam yönetimine karşı yaptırım kararının çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Mehlis raporunda Lübnan eski Devlet Başkanı Refik Hariri'nin öldürülmesinden Suriye yönetiminin üst düzey isimleri suçlanıyor. Ancak uzmanlar Road Larsen raporunun Şam yönetimi üzerinde ilk açıklanan rapordan daha fazla baskı yapacağı görüşünde. Zira rapor Esad yönetimini BM kanunlarını ihlal etmekle suçlanıyor. Aynı gerekçeyle yıllarca BM ambargosu uygulanan Irak yine aynı gerekçeyle ABD tarafından işgal edilmişti.

Rapor "fabrikasyon" Bu arada, Suriye yönetimi, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve bu ülkeyi hedef gösteren BM raporunun, "fabrikasyon" olduğunu belirtti. Konuya ilişkin önceki gün yazılı bir açıklama yapan Şam yönetimi, raporun siyasi amaçlarla hazırlandığına dikkat çekerek, "Siyasi çıkarlar gözeten BM raporu, gerçekleri çarptırmaktan öteye geçememiştir. Rapor, ülkemizin başına bela açmaya çalışan Suriye düşmanlarının etkisiyle hazırlanmıştır" diye belirtti. Suriyeli gazete "Baas" ise BM raporunun aksine, Suriye ve Lübnanlı yetkililer arasında gizli bir ilişkinin olmadığını vurgulayarak, "Rapor, Suriye'de rejim değişikliği öngören ABD tarafından hazırlanmıştır. ABD, bu rapor sayesinde, Suriye'nin demokratik seçimle belirlenmiş başkanını devirmeyi planlamaktadır" ifadelerini kullandı.

İsrail sabırsızlanıyor! Öte yandan, İsrail Esad yönetimi sonrasını tartışmayı başladı. Beşar Esad yönetiminin devrilmesinin İsrail için iyi mi kötü mü olacağını tartışan İsrailli hükümet yetkililerinden bir çoğu, Esad hükümetinin olabilecek en kötü hükümet olduğunu öne sürerek devrilmesinin İsrail'in yararına olacağına karar verdi. Bazı İsrailli askeri yetkililer ise Suriye'de hükümetin devrilmesinin Müslüman Kardeşler ve El Kaide gibi örgütlerin güçlenmesine sebep olabileceğini söylerken bunun İsrail'e daha çok zarar vereceğini kaydetti.


İzolasyona karşı işbirliği çağrısı Geçtiğimiz günlerde açıklanan eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastiyle ilgili BM raporu nedeniyle "uluslararası izolasyon ve ambargo" ile yüzyüze olan Suriye yönetimi, BM raporunu reddettiğini ancak uluslararası toplum ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Suriye yönetimi BM bağımsız soruşturma komitesiyle ile "sınırlı" işbirliği yapacaklarını açıkladı. BM soruşturması çerçevesinde, suikastle ilişkili olduğu iddia edilen Suriyeli bürokratların sorgulanabileceğini belirten Şam yönetimi, "Hükümetimiz, BM'nin Hariri soruşturmasına sınırlı biçimde katılım gösterme kararı almıştır" diye belirtti. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Riyad Davudi, "BM ile işbirliği yapacağız. Fakat, öncelikle bekleyip, bunun sınırlarını ve temel konularını belirleyeceğiz" dedi. İşbirliği konusunda öncelikle Suriye'nin çıkarının gözetileceğini belirten Davudi, "Eğer gerekirse, yetkililerimizi göndereceğiz. Ancak, bu durumda Suriye'nin öncelikleri gözetilecek. Komite tarafından istenilen kişilerin durumu, Şam yönetimi tarafından görüşülecek, tartışılacak ve yönetim eğer karar verirse; bu kişileri gönderilecek" dedi.


Bush müdahalesi sürüyor Hariri suikastına ilişkin hazırlanan BM raporunun geçtiğimiz günlerde açıklanması, ABD yönetimini harekete geçirmeye yetti. ABD Başkanı Bush, konunun görüşülmesi için, BM'yi "adres" gösterdi. Lübnan'a herhangi bir dış müdahalenin kabul edilemeyeceğini yineleyen Bush, "Raporda, suikastin siyasi gerekçelerle düzenlendiği ve Suriye'nin parmağı olmadan gerçekleştirilemeyeceğine ilişkin ciddi bulgular var. Dışişleri Bakanı Rice'tan, Birleşmiş Milletler'e bu konuda acil bir oturum düzenlemesi çağrısında bulunmasını istedim" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, Hariri suikasti raporunu BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle görüşeceklerini kaydederek, "Suriyeli yetkililerin Hariri suikastına karıştığını gösteren bir durum söz konusu. Ayrıca Suriye hükümetinin, işbirliği yapmadığının işaretlerini görüyorsunuz" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Siyasi sirk Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa