19 Ekim 2005 21:00

Hükümete tepki büyüyor

Hükümetin gündemindeki yasa tasarıları ve düzenlemeler, emekçilerin tepkisini topluyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı, Kamu Personel Rejimi, Aile Hekimliği, hastanelerde şef atamalarının sınavsız yapılması, özel eğitimi teşvik gibi uygulamalar protesto edildi.

Paylaş
AKP Hükümeti'nin sağlık ve sosyal güvenlik hakkına yönelik saldırıları yoğunlaşırken, SES üyesi emekçilerin tepkisi de büyüyor. SES Şişli Şubesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden sonra dün de Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde eylem yaparak Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etti. Hastane Başhekimliği önünde bir araya gelen sağlık emekçileri "Kölelik yasaları geri çekilsin", "Emeklilik hakkımız yok edilemez", "Sözleşmeli köle olmayacağız" sloganlarıyla taleplerini dile getirdiler. SES Şişli Şube Başkanı Rabia Tuncer, "reform" adı altında kamu hizmetlerinin piyasaya açıldığını, paralı hale getirildiğini belirterek, eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.

Bütün haklar gasp ediliyor SES Şişli Şube Yöneticisi Ferdane Çakır da Meclis gündemindeki tasarı ile genel bütçeden sağlığa daha az pay ayrılacağını, prim ödeyemeyenlere sağlık hakkı tanınmayacağını, bölgeler arasında eşitsizliğin artacağını, korucuyu sağlık hizmetleri yok edilerek hastanelerin işletme, hastaların müşteri haline geleceğini anlattı. Emeklilik yaşının yükseltilmesi, emekli aylıklarının düşürülmesi gibi tehlikelere de dikkat çeken Çakır, "Personel Rejimi Yasası ile de çalışanlar sözleşmeli hale getirilerek iş güvenceleri yok edilecek. Performans sistemi ile çalışanlar arasında ücret adaletsizliği olacak, siyasi kadrolaşmanın önü açılarak, hizmetin niteliği düşecek. Ayrıca çalışan sayısı azaltılarak, iş yükü artırılacak, esnek çalışma getirilecek, çalışma saatleri uzayacak, izinler azalacak, yükselme ve atama keyfiyete göre olacak" dedi. Ferdane Çakır, Sosyal Güvenlik ve GSS tasarılarına karşı mücadelelerinin artarak devam edeceğini bildirdi.
Eğitim ve sağlık hakkı için çağrı Eğitim Sen Adana Şubesi üyesi eğitim emekçileri, halkı, 22 Ekim'de düzenleyecekleri "parasız eğitim, parasız sağlık" eylemine katılmaya çağırdı. İnönü Parkı'nda basın açıklaması yapan eğitim emekçilerine EMEP, CHP, ÖDP, İP, TKP, Eğit-Der, Halkevi, DİSK, TÜMTİS, İşçi Kültür Evi ve İşçi Mücadelesi de destek verdi. Eğitim Sen Şube Başkanı Güven Boğa, yıllardır herkese eşit, parasız, nitelikli ve kamusal eğitim hakkı için mücadele yürüttüklerini, bu mücadelenin büyüyeceğini ve velilerin desteğiyle güç kazanacağını söyledi. Boğa, "Tüm halkımızı eğitim emekçileri ile buluşmaya ve kendi sorunlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ödediğimiz vergilerin IMF'ye, faizciye, hortumcuya değil; eğitime, sağlığa, kamu hizmetlerine harcanması için birlikte mücadele edelim" dedi. Açıklamanın ardından halka çağrı bildirileri dağıtıldı.
Eskişehir de pilot il oluyor SES Şube Başkanı Yalçın Mutlu, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği uygulamasında, Düzce'den sonra Eskişehir'i de pilot il yapmak istediğini bildirdi. Sağlık İl Müdürlüğü'nün hekimlere ve sağlık çalışanlarına "teamül yoklaması niteliğinde aile hekimliğini isteyip istemediğine yönelik formlar dağıttığını" belirten Mutlu, "Niteliği, iş güvencesi, nasıl çalışacağı belli olmayan bir sistem için form dağıtımı doğru mudur" diye sordu. Sağlık çalışanlarının bu uygulamayı kabul etmemesini isteyen Mutlu, Sağlık Müdürlüğü yetkililerine ise şöyle seslendi: "Nereye gideceği, ne getireceği belli olmayan bir uygulama için pilot il olma isteğinden vazgeçin. Bu uygulamayı kaldırın, iptal edin! Eskişehir Düzce değildir. Merkezi 600 bin olan bir sanayi şehridir. Yüzlerce fabrika, işyeri hekimi olan bir ildir. Oturmamış, yanlış olan bir sistem için dönüşü olmayan bir yola girmek istemiyoruz. Çalışma saatleri, izinleri belli olmayan bir sistemde çalışmak istemiyoruz. İmzalatılmak istenen formların hukuksal ve mesleki sorumluluğu yoktur."

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

CHP kurultayı 19 Kasım'da

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa