18 Ekim 2005 21:00

Ergani Çimento ihalesi
    Limak İnşaat'ın

Star Grubu çimento şirketlerinin ihalelerine geçen hafta başlayan ve altı şirketin ihalesini tamamlayan TMSF, dün de Ergani Çimento'nun ihalesini yaptı.

Paylaş
Star Grubu çimento şirketlerinin ihalelerine geçen hafta başlayan ve altı şirketin ihalesini tamamlayan TMSF, dün de Ergani Çimento'nun ihalesini yaptı. Ergani Çimento için en yüksek teklifi 120 milyon 750 bin dolar ile Limak İnşaat verdi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun Ergani Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ve 13 şirketin katıldığı ihalede açık artırmaya 104 milyon dolardan başlandı. Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen ihalede, 53 milyon dolar muhammen bedelli çimento fabrikası için kapalı zarfla verilen teklifler açıldı. Açık artırma ihalesine Oci Çimento, K-L Çimento Yat. Mad. San. ve Tic. A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş., Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş. ile Birçim Çim. ve Mad. San. ve Tic A.Ş.'den oluşan 5 şirket katıldı. Yaklaşık bir saat süren ihalenin sonunda kazanan firma 120 milyon 750 bin dolar ile Limak İnşaat oldu. TMSF ihalelere bugün Van Çimento ile devam edecek.

Ergani Çimento Güneydoğu'daki altı çimento fabrikasından biri olan ve yüzde 20 pazar payına sahip Ergani Çimento, Irak pazarına yakınlığı ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. 1996'da Uzan Grubu'na 46.2 milyon dolara satılan Ergani Çimento'nun yıllık 577.5 bin ton klinker ve 161.6 bin ton çimento üretim kapasitesi bulunuyor. Ergani Çimento'nun satışına üç maden ocağı ve bir marka da dahil.

ÖNCEKİ HABER

Bütçede faiz gideri personeli geçti

SONRAKİ HABER

Kısacık’a müjde: ÇED süreci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa