12 Ekim 2005 21:00

Bütçeyi IMF yapacak
   Meclis onaylayacak

IMF, 2006 Bütçesi için çalışmalarına başladı. IMF'nin ardından Yüksek Planlama Kurulu cuma günü toplanarak bütçe hedeflerini belirleyecek.

Paylaş
Çok yıllı bütçelemeye geçişin ilk bütçesi olan 2006-2008 yıllarını kapsayan merkezi yönetim bütçesi 17 Ekim'de TBMM'ye sunulacak. IMF dün bütçe çalışmalarına başladı. Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısından önce 2006 bütçesi IMF'nin elinden geçecek. IMF'nin hazırladığı bütçe YPK'nın onayına sunulacak. IMF-Dünya Bankası toplantıları nedeniyle gözden geçirme çalışmalarına ara veren IMF, bütçe çalışmaları için dün yeniden Türkiye'ye geldi. Hazine Müsteşarlığı'nda ekonomi bürokratları ile görüşmeler yürüten IMF heyeti, 2006'ya ilişkin makro ekonomik hedefler, bütçe, sosyal güvenlik ve vergi reformu konularını ele alıyor. IMF'nin çalışmalarının ardından cuma günü yapılacak olan YPK'da görüşülecek olan 2006 bütçesinde harcamaların 160 milyar YTL, gelirlerin ise 142 milyar YTL civarında olması tahmin ediliyor. Faiz dışı fazla hedefinin yüzde 6.5 olarak korunması planlanan bütçede, enflasyon ve büyüme oranı ise yüzde 5 olarak hedefleniyor. Anayasa gereğince bütçe tasarılarının en geç 17 Ekim gece yarısına kadar TBMM'ye sunulması gerekiyor. Cuma günkü YPK'nın ardından Bakanlar Kurulu'na gidecek olan bütçe sonra TBMM'ye sunulacak.

IMF'nin programı yoğun IMF'nin bütçeden sonraki çalışmaları ise Sosyal Güvenlik Tasarısı üzerinde yoğunlaşacak. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda ele alınan tasarının yıl sonuna kadar yasalaştırılacak. IMF tasarı yasalaşmadığı için ilk gözden geçirmeyi yarıda bırakmıştı. Vergi Reformu da IMF'nin hedefleri arasında. Kurumlar vergisinde indirim ve kurumlar için ikili tarifeye geçilmesi düşünülen reformun, yıl sonuna kadar yasalaştırılarak, 1 Ocak 2006'da yürürlüğe girmesini hedefliyor.

ÖNCEKİ HABER

ABD Kırgızistan'daki üssü kullanacak

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa