12 Ekim 2005 01:00

TÜYAP'ın sergileri...

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, okuru kitapla olduğu kadar resim ve fotoğrafla da buluşturuyor. Fuar kapsamında açılan sergiler, fuar ziyaretçilerini Küba'dan, Tayland'a; şairlerin el yazmalarından Ermeni kartpostallarına uzanıyor. Pul sergisi ise Türkiye'nin bu alandaki birikimini göstermesi açısından görülmeye değer.

Paylaş
İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı panelleri ve yazar okur buluşmasının dışında, açılan çeşitli sergilerle de dikkat çekiyor. Bu sergilerin başında bu yıl TÜYAP'ın onur konuğu olan yazar Vüs'at O. Bener'in fotoğraflarını, eski basım kitaplarını barındıran "Vüs'at O. Bener" sergisi geliyor. Daha önce Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi'nde açılan "Sireli Yeğpayrıs (Sevgili Kardeşim): 100 yıl Önce Türkiye'de Ermeniler" kartpostal sergisi de fuarın öne çıkan sergilerinden... 4 bin kadar kartpostal arasından seçilmiş, çoğunluğu 1900- 1914 yıllarında basılmış 500 kartpostal burada sergileniyor. Türkiye Yazarlar Sendikası ise şiir sergisi ile fuarda yerini almış: "Nâzım Hikmet'ten Bugüne El Yazısı Şiirler" sergisi başlığını taşıyor.

Küba ve Che Diğer ilgi çekici bir önemli bir sergi ise; Küba devriminin önderlerinin fotoğraflarının da yer aldığı "Küba'daki Politik Hayat". 25 fotoğrafın bulunduğu sergi, son yıllarda Küba'da yapılmış Amerikan karşıtı gösteriler, 1 Mayıs'lar, "Savaşa Hayır" mitingleri gibi kitlesel eylem fotoğraflarını da içeriyor. Fuarı ziyaret edenler, fotoğrafçı Banu Alagöz ve Mustafa Önder'in gözüyle Tayland'ın Kho Phi Phi Adası'ndan Tsunami felaketi öncesi ve sonrası izlenimlerin yer aldığı "Dalga!.. Öncesi ve Sonrası" başlıklı fotoğraf sergisini de görecekler. Atlas Dergisi de arşivinden 40'a yakın seçme fotoğrafla "Atlas'ın Gözüyle Dünya" başlıklı bir sergi açıyor.

Pullardaki hazine Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu; Posta Telgraf Teşkilatı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin düzenlediği pul koleksiyonu sergisi de görülmeye değer. Abdülaziz'den günümüze değin basılmış pulları kapsayan sergi, bir pul yarışmasının ardından açıldı. Türkiye'nin pek çok yerinden pul kolleksiyonerinin biriktirdiği pullarla katıldığı yarışma Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Z. Ağaoğlu'na göre dünyanın en ilginç yarışmalarından biri. Geleneksel, Posta Tarihi, Posta Atölyeleri, Tematik, Aero-Filateli, Gençlik ve Açık Sınıf başlıkları altında sergilenen kolleksiyonlarda Türkiye'de olan birikimin başka bir ülkede bulunmadığını belirten Ağaoğulları, uluslararası pul yarışmalarında ülkemizin her zaman birinci olduğunun altını çiziyor.

Yaygın Pul biriktirme kültürünün Türkiye'de yaygın olduğunu ifade eden Ağaoğlu, "Pul biriktirmek her şeyden evvel gençler için çok önemli bir şey. Bu gençlere aynı zamanda bir bilgi kaynağıdır. Bir araştırma ruhu verir. Bunların içindeki resimlerden tarih öğrenebilirsin, coğrafya öğrenebilirsin" diyor. Ama artık mektup gönderme, bayramlarda tebrik kartı gönderme anlayışının yok olması nedeniyle pul biriktirme kültürünün yara aldığını söyleyen Ağaoğlu, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Her pul bir olayı alatır. Durup dururken pul basılmaz".

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sözleşmeli öğretmen mutsuz

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa