Fotoğraf: AA

Pakistan'ın en büyük felaketi

Pakistan depreminde ölü sayısı artmaya devam ediyor. Yalnız Keşmir bölgesinde 30 bin kişinin öldüğü açıklanırken Pakistan'ın en büyük felaketi acı dolu görüntülere sebep oluyor.

Pakistan'ın yanı sıra Hindistan ve Afganistan'ı da etkileyen önceki gün meydana gelen depremde ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Pakistan'ın Keşmir bölgesinde yaklaşık 30 bin kişinin öldüğü bildirildi. Pakistan İçişleri Bakanı Eftab Han Şerpao ise Keşmir'de meydana gelen depremde ölenlerin sayısını 19 bin 136, yaralananların sayısını 42 bin 397 olarak açıkladı. AFP'ye açıklama yapan yerel Ulaştırma Bakanı Tarık Faruk, Keşmir'de yaklaşık 30 bin kişinin can verdiğini, binlerce kişinin yaralandığını söyledi. Yerel bakan, "Köyler, kasabalar tamamen yıkıldı. Başkent Muzafferabad harabeye döndü" dedi. Pakistan ordu sözcüsü General Şevket Sultan ise CNN TV'sine verdiği demeçte, depremi "Pakistan tarihinin en büyük felaketi" olarak nitelendirdi. Pakistanlı general, haberleşmenin sağlanamadığı ücra bölgelerden gelecek haberlerle ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla artmasından korktuklarını da belirtti.

'Ölüm kenti' Keşmir'in Pakistan yönetimindeki bölgesindeki Muzaffarab kentinin ise deprem nedeniyle tamamen yerle bir olduğu kaydediliyor. Bölgede bulunan Reuters muhabiri, kentin bütünüyle yıkıldığını, Muzaffarab'ın 'ölüm kenti' haline geldiğini aktardı. Azad Cammu ve Keşmir Üniversitesi öğrencilerinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor. İslamabad'da ise çöken tek bina olan Margala bloklarının altından 33 ceset çıkarıldığı, yaklaşık 90 kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı bildirildi. Bu arada, onbinlerce can alan depremden sonra bölgede şiddetli artçı şoklar devam ediyor. Pakistanlı yetkililer, 6 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini, bu sarsıntının can kaybına yol açmadığını söyledi.

Müşerref'ten yardım çağrısı Devlet Başkanı Pervez Müşerref, depremin ardından uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı. Pakistan resmi haber ajansının verdiği habere göre, Müşerref, uluslararası toplumdan kurtarma çalışmaları için destek istedi. Depremden etkilenen Hindistan ise Pakistan'a yardım etmek için hazır olduğu mesajını gönderdi. Çin ve Japonya hükümetlerinin, Pakistan'a kurtarma ekipleri gönderdiği bildirildi. Türkiye'nin yanı sıra İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Pakistan'daki depremden sonra hızlı şekilde yardım çalışmalarını başlatan ülkeler oldukları belirtildi. Birçok ülke de yardım göndereceği açıklamasında bulundu.


Annemi çağırın, beni kurtarsın! Pakistan'da umutsuz aileler, şiddetli depremde yıkılan iki okulun enkazı altında kalan 850'den fazla çocuğa ulaşmaya çalışıyor. Pakistan'ın Balakot vadisindeki süren çalışmalarda enkaz altından çocukların sesleri duyulurken dışarıda aileleri göz yaşlarına boğuluyor. Bölge sakinlerinin yaklaşık 200 kadar çocuğun mahsur kaldığını söylediği devlet okulunun enkazının altından "Kurtarın beni, annemi çağrın, babamı çağrın" sesleri defalarca duyuluyor. Enkazı kazmaya çalışan aileler, 19 çocuğu yaralı olarak kurtardıklarını, 6'sının cesedinin çıkarıldığını söylediler. Önceki gün Mansehra bölgesinde yıkılan iki okul binasındaki yaklaşık 400 öğrencinin öldüğü açıklanmıştı.


Halk yas içinde Depremin ardından paniğe kapılan Pakistanlılar, sokaklara akın etti. Erkeklerin yüksek sesle ayetler okumaya başladığı kaydedilirken kadınların birçoğu ise kaybettiği yakınlarının ardından ağlayarak yas tuttu. 400 öğrencinin toprak altında can verdiği Mansehra'da bulunan Hacı Fazal İlahi, 14 yaşındaki kızının cansız bedenini önünde bekliyor. Eşini ve başka bir kızını daha depremde kaybetmiş. Deprem sırasında Garlat köyüne doğru gittiğini anlatan İlahi, "Köye vardığımda evimden geriye hiçbir şey kalmadığını gördüm" dedi. Depremden yaralı kurtulan 8 yaşındaki Kadir ise, köylerinde bir tek caminin ve okulun ayakta kalabildiğini kaydetti. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yıkılan tek binada bulunan Numan Ali ise o anı "Cehennem gibiydi. Yatağımda sıkışıp kaldım ve tavandaki havalandırma çatıya sıkıştı" diye anlattı. Londra merkezli Pakistan gazetesinin editörü Şehid Sadullah ise bilgi almanın zorluğuna dikkat çekiyor. Sadullah, "Depremden saatler sonra bile yalnız İslamabad'daki binayı gösteriyorlar. Keşmir'deki uzak köylere ulaşmanın zorluğunu bir düşünün" dedi.

www.evrensel.net