06 Ekim 2005 21:00

'Siyanürcü şirketlere izin verilmemeli'

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, topraklarında altın aramak isteyen TÜPRAG'a karşı yaptıkları eylemde jandarma saldırısına uğrayan köylülerin sorunlarını, Cumhurbaşkanlığı'na ve Genelkurmay'a iletti.

Paylaş
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Bakanlığı'na başvurarak, siyanürle altın aramak isteyen Kanada menşeili TÜPRAG şirketine karşı eyleme geçen Uşak'ın İnay köylülerinin, gördükleri kötü muameleye ilişkin şikayetçi oldu. Jandarma komutanlarının siyanürcü şirketi savunur tarzdaki söylem ve eylemlerini de aktaran Tüzel, konuyla ilgilenilmesini istedi. Tüzel, Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiği 5 Ekim 2005 tarihli dilekçede, 26 Eylül günü yaşanan olayların ardından İnay köyüne giderek, köyde yaşayanlarla görüştüğünü ve "köylülerin madende kullanılmak üzere getirilecek suyun arazilerinden geçmesini istemedikleri için eylem yaptıkları, bu eylemde askerle karşı karşıya geldikleri, bazı köylülerin darp edildiği, küfür ve kaba muameleye tabi tutulduğu, gözaltına alınan gençlerden birinin tutuklandığı" bilgisini aldıklarını dile getirdi. Köylülerin bölgedeki binlerce ağacın kesilmesi ve siyanürle altın çıkarılmasının yaratacağı tahribat nedeni ile endişeli olduklarına dikkat çeken Tüzel, köylülerin karşılarına jandarmanın çıkarılması ve gördükleri muamele nedeniyle yıprandıklarını, idari ve mülki görevlilere güvenlerinin sarsıldığını belirtti. Yabancı şirketlere, uluslararası anlaşmalar ve yeni Maden Yasası çerçevesinde maden arama izni verildiğini belirten Tüzel, bu şirketlerin de ülkenin çeşitli yerlerinde bu tür girişimleri olduğunu hatırlattı.

'Kabul edilemez' Uşak'ta yaşananların, bağımsızlık açısından "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Tüzel, "Kâr ve rantları uğruna ülkemize pisliklerini ve tahribatını bırakıp, kazançlarını geldikleri yere götürecek olan bu yabancı sermaye ve maden şirketlerinin ülkemizde faaliyet göstermelerine izin verilmemelidir" diyerek İnay köylülerine yönelik kötü muamelelerin sorumlusu olan sivil ve askeri yöneticilerin soruşturmaya tabi tutulmasını istedi. Tüzel, Genelkurmay Başkanlığı'na da aynı içerikli bir dilekçe vererek, "konunun aynı zamanda Silahlı Kuvvetler mensuplarıyla da ilgili olduğu" için gerekenin yapılmasını istedi.

ÖNCEKİ HABER

Tersanede yangın

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa