07 Ekim 2005 01:00

AEG'de işbırakma

Almanya'nın Nürnberg kentindeki AEG fabrikası işçileri, işyerlerini korumak için 24 saatlik grev gerçekleştirdi. IG Metall sendikası, işçilerin uzun soluklu bir mücadeleye hazır olduklarını bildirdi.

Paylaş
İsveç tekeli Electrolux'a ait AEG'nin Nürnberg fabrikası işçileri, fabrikanın kapatılma planını durdurmak için 24 saatlik grev yaptılar. Önceki gün yapılan greve katılımın çok yüksek olduğunu belirten IG Metall sözcüsü Jürgen Wechsler, işçilerin işyerlerini korumak için mücadeleye hazır olduklarını bildirdi. Fabrikanın kapatılmasıyla ilgili karar 24 Ekim'de yapılacak Denetleme Komisyonu toplantısında alınacak. IG Metall Başkanvekili Berthold Huber, işçilerin her türlü fedakarlığa hazır olduklarını açıklamalarına rağmen fabrikanın kapatılacak olmasının yalnızca Nürnberg'de çalışan 1750 işçiyi değil, yan sanayideki binlerce kişiyi de işsiz bırakacağını dile getirdi. Huber, herşeye rağmen fabrikanın kapatılması halinde halka Electrolux mallarını boykot etmesi için çağrı yapılacağını ifade etti. Berthold Huber, Nürnberg'ten yükselen sesin Almanya'daki tüm işçiler için bir sinyal olacağını bildirerek; "İşçiler kasaplık kuzular olmayacak" dedi.
AEG AEG, 100 yıldan beri ev aletleri üretiyor. 1883 yılında Berlin'de kurulan Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft firması uzun yıllar, "Deneyen iyi olduğunu anlar" şiarıyla üretim yaptı. 1. Dünya Savaşı sırasında hızla yükselen AEG, 2. Dünya Savaşı sırasında da başarısını sürdürdü. Savaş sonrası, parçalanan ve bazı fabrikalarına el konan tekel, kısa süre içinde kendini topladı. 1974 yılında yıllık cironun düştüğünden şikayet eden patronlar, 1982'de tasfiye başvurusunda bulundu. 1985 yılında Daimler, AEG'de hisse sahibi oldu. Bazı yan firmalar satıldı ama yine de düzlüğe çıkılamadı. Kassel, Herborn, Nürnberg, Rothenburg ve Tauber'deki fabrikaları 1994 yılında Elektrolux tarafından satın alındı.
Belçika'da genel grev Belçika'da sosyalist FGTB sendikası, bugün için 24 saatlik genel grev kararı aldı. Hükümetin emeklilik yaşını 58'den 60'a çıkarmak istemesinden ve çeşitli sosyal sorunlardan kaynaklanan uzlaşmazlık üzerine greve giden FGTB, Hıristiyan Demokrat sendika CSC'den destek alamadı. Liberal sendika CGSLB ise üyelerini "serbest" bıraktı. Bugün günlük hayatın felç olması bekleniyor. Toplu taşıma araçlarının çalışmayacağı, gazete/posta dağıtımı yapılmayacağı, okulların çoğunun kapalı kalacağı belirtiliyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Kürtler kendilerini Iraklı
   olarak hissetmedi'

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa