Libya’da hava sahası pazarlığı

Libya’da hava sahası pazarlığı

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, kentlere yapılan silahlı saldırıları yoğunlaştırdı.  Çatışmalarda binden fazla kişinin öldüğüne, 200 bin kişinin de evlerinden olduğuna inanılıyor. Doğuda Ras Lanuf ve Bin Cevad kentleri yoğun bombardıman ateşine maruz kaldı. Libya ordusuna ait savaş uçakları bu iki kentteki stratejik noktaları vu

Libya’da çatışmalar devam ederken, Kaddafi’nin kentlere yönelik saldırıları şiddetlendirmesiyle, askeri müdahale çağrıları artıyor. İngiltere ve Fransa, BM Güvenlik Konseyi’ne konuyla ilgili bir karar tasarısı taslağı hazırlıyor. Konu, NATO Savunma Bakanları toplantısında da ele alınacak.

ABD’den bu öneriye dolaylı destek geldi. Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya üzerinde bir uçuşa yasak bölge oluşturulması kararını ülkesinin değil, BM’nin alması gerektiğini söyledi. Clinton böyle bir hamlenin ABD önderliğindeki çabalarla değil, Libya halkından gelmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise, uçuşa yasak bölge kararı için Afrika ve Arap ülkelerinin vereceği desteğin hayati önemde olduğunu söyledi.

NATO’DAN ŞARTLI EVET

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, uçuşa yasak bölge için bir BM kararı gerektiğini belirtti. Rasmussen, ‘Kaddafi ve rejiminin kendi halkına saldırmayı sürdürmesi halinde, uluslararası toplum ve BM’nin hiçbir şey yapmadan duracağını hayal edemiyorum’ dedi.

RUSYA VE ÇİN KARŞI

Washington’dan gelen bu açıklamalara karşılık, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya’nın herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduğu belirtiliyor. Konseyin bir diğer daimi üyesi olan Çin de benzer bir tavır içerisinde.

İKT’DEN DESTEK

İslam Konferansı Örgütü’nün Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesini desteklediğini, ancak doğrudan askeri müdahaleye karşı olduğunu söyledi. İslami Kon-       
 ferans Örgütü’nün Suudi Arabistan’daki acil durum toplantısının açılışında konuşan İhsanoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne görevini yerine getirme çağrısı yaptı. Körfez ülkeleri de hafta başında yaptıkları açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Libya hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmesini ve ülkedeki sivilleri korumasını istemişti.

MUHALİFLERİN GÖRÜŞMELERİ

Libyalı muhaliflerin temsilcileri, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüştü.  Muammer Kaddafi’ye karşı oluşturulan Libya Ulusal Konseyi’nin kriz komitesi başkanı Mahmut Cebril ile konseyin “dışişleri bakanı” Ali Essavi, Strasbourg’da Ashton ile bir araya geldi. Ashton’ın sözcüsü, görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğini, Ashton’ın kendileriyle temasta bulunmaya devam edeceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)


KADDAFİ: SİZ DE KÜRTLERLE SAVAŞIYORSUNUZ...

Muammer Kaddafi, Türkiye ile ilgili olarak ilginç ve tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.  TRT Türk’e konuşan Libya lideri mülakat boyunca, ülkesine karşı yapılacak olası bir uçuşa yasak bölgesini eleştiren Kaddafi, bu konuda çok tartışılacak bir de benzetme yaptı. Kaddafi bu konuyla ilgili olarak;  “Türkiye’de hak isteyen Kürtler var, bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar. Senelerdir Türk ordusu Kürtlerle savaşıyor. Niye Türkiye’nin askeri hava sahası kapatılmıyor. Ne ABD ne de Avrupa bununla ilgili karar çıkarıyor. Neden?” diye sordu.

Üçüncü haftasına giren çatışmalarda Türkiye’nin tutumunu da değerlendiren Kaddafi, özellikle Türk işçilerinin ülkesinden ayrılmasını yadırgadığını ancak yine de bunu anlayışla karşıladığını belirtti. “Türk şirketlerinin her zaman önceliği var. Tabi gelen açıklamalarla ilgili ben Türkiye’yi mazur görüyorum. Olanlardan etkilendi, duyduğu haberlerden etkilendi. İşçilerin çekilmesi iyi bir tutum değildi. Tabi Türkiye olayların gerçek yüzünü öğrendiğinde, kargaşa olmadığını anladığında, tutumunu değiştirecektir” diyen Libya lideri ayrıca daha pek çok inşaat projesinin Libya’da devam ettiğini söyledi ve kısa süre içinde Türk işçilerinin geri gelmesini sağlayacak güvenceler sunacağını belirtti.


KADDAFİ MISIR’A MI GİTTİ?

Yunanlı yetkililer, Mısır’a giden sivil bir Libya uçağının Yunan hava sahasından geçtiğini bildirdi. Yunan medyası, bunun Libya lideri Muammer Kaddafi’nin uçağı olduğunu öne sürerken, yetkililer, uçağın Kaddafi’ye ait olup olmadığı konusunda bilgi bulunmadığını söyledi. Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir kaynak da Libya havayollarına ait Falcon 900 tipi uçakta VIP yolcunun bulunmadığını söyledi. Yunan ‘‘in.gr’‘ haber sitesinde yer alan haberde, Trablus’tan kalkan ve uçuş planında varış noktası olarak Kahire’yi gösteren uçağın, henüz teyit edilmemiş bilgilere göre Libya lideri Muammer Kaddafi’ye ait olduğu kaydedildi. Bu iddia hiç bir kaynaktan doğrulanamadı.

Ancak Mısırlı bir havaalanı yetkilisinin, Kahire'ye inen uçağın Libyalı bir hükümet yetkilisini taşıdığını söylemesinin ardından, dünyayı heyecanlandıran "Kaddafi kaçtı" iddiaları da boşa çıktı.

Abdulrahman Bin El Said El Zavi isimli yetkilinin, Kaddafi'den Mısırlı yetkililere mesaj taşıdığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net