29 Eylül 2005 01:00

Sonucu belli toplantı

Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun gündemi Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu yasa tasarılarıydı. Bakan Başesgioğlu, "tarafların görüşlerini alarak taslaklara son halini vereceklerini" öne sürdü.

Paylaş
Hükümet temsilcileri, sendikalar, meslek kuruluşları ve patron örgütlerinin yer aldığı Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu Yasa Tasarısı Taslakları gündemiyle dün toplandı. Çalışma Bakanı Başesgioğlu, "tarafların görüşlerini değerlendirmeye alarak taslaklara son halini vereceklerini" öne sürdü. Hükümetin yasal düzenlemeleri hazırlarken "görüş almaktan öteye gitmemesi", katılımcılara, dün yapılan toplantının sonucunun önceden belli olduğunu düşündürdü. Nitekim "Sosyal Güvenlik Reformu" kapsamındaki Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile Emeklilik Sigortaları Yasa Tasarısı hazırlandıktan sonra da 18 Ocak 2005 tarihinde Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplanmış, ancak sendikalar ve meslek örgütlerinin eleştiri ve önerileri dikkate alınmadan bu iki yasal düzenleme Meclis'e sevk edilmişti.

Başesgioğlu: Ertelenmemeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun konuşmasında da bu düşünceyi güçlendirecek mesajlar vardı. Çalışma Bakanlığı'nda yapılan toplantının açılışında konuşan Başesgioğlu, "Türkiye olarak sosyal güvenlik sistemimizde bir değişiklik yapma ihtiyacı ile karşı karşıya olduğumuzu umarım burada bulunan herkes paylaşmaktadır" dedi. Böyle bir "reform"un ertelenmesinin ülkeye ve gelecek kuşaklara maliyetinin hesap edilmesi gerektiğini belirten Başesgioğlu, sosyal güvenlik sisteminin sıkıntı ve zafiyetlerinden dolayı "nüfusun genç bir kompozisyon arz etmesi avantajının değerlendirilemediğini" ifade etti. "Reform"un ilk iki ayağı olan Sosyal Sigortalar ve GSS ile Emeklilik Sigortaları Yasa Tasarıları'nın daha önce kurulda görüşüldüğünü anımsatan Başesgioğlu, bu iki yasaya ilişkin lehte, aleyhte, görüşler ve öneriler alınarak son şeklinin verildiğini ve yasaların Meclis'e sevk edildiğini iddia etti. Başesgioğlu, "Esas maksadımız bugün bu toplantıya teşrif eden katılımcıların görüşlerini dinlemek ve bu görüşleri birlikte değerlendirerek taslaklarımızın en son şeklini Bakanlar Kurulu'na sunmaktır" dedi.

Tek çatı hedefi Sosyal güvenlik kurumlarını da tek çatı altında birleştiren bir kurumsal yapıyı hedeflediklerini söyleyen Başesgioğlu, bu kurumun bilgi teknolojilerine dayalı, merkez örgütlenmesinin yanısıra ilçelere kadar uzanan, tek nokta hizmet merkezlerinden en etkin ve seri şekilde hizmet veren, kuyrukları yok edecek bir yapıya sahip olacağını savundu. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başesgioğlu, SSK'lıların 100'ü aşkın özel sağlık merkezinden ayaktan tedavi hizmeti alabildiğini, aynı uygulamaya Bağ-Kur'un da başladığını ve uygulamayı yaygınlaştıracağını ifade etti. Başesgioğlu, ilerleyen günlerde SSK ve Bağ-Kur'un askeri hastanelerle de anlaşma yapacağını bildirdi.

Basına kapalı Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, Başesgioğlu'nun konuşmasının ardından, basına kapalı devam etti. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İçişleri, Maliye ve Sağlık bakanlıkları, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, SSK, Bağ-Kur, Türkiye İş Kurumu, Emekli Sandığı, TESK, TZOB, Türk Diş Hekimleri Birliği, TMMOB, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Türk-İş, DİSK, Hak-İş, TİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, BASK, TTB, Türk Eczacıları Birliği ve TOBB temsilcileri katıldı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'UCU AÇIK' REDDEDİLDİ

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa