28 Eylül 2005 01:00

600 DOLARLIK BAŞKAN!

ABD yönetimi, iki hafta kadar önce, Irak'ın 'yeniden inşası' için Amerikan halkından mali destek istemişti. Bu sürede 600 dolar destek geldi!

Paylaş
ABD Başkanı Bush'un Amerikan halkı nezdindeki saygınlığı hızla azalıyor. Bunun son göstergesi, Bush yönetiminin halka yaptığı bir çağrıya gelen sıradışı yanıt oldu. Washington yönetimi, halktan, Irak'ın "yeniden yapılandırılması" için bağışta bulunmalarını istemişti. Bu çağrıdan yaklaşık 15 gün sonra, bağışların yatırılması gereken hesaplara sadece 600 ABD Doları (yaklaşık 810 YTL) yatırıldı. İngiliz The Observer gazetesi, pazar günü yayınladığı haberde, Amerikan halkının bu tutumunun, "Irak'la ilgili hissedilen çelişkili duyguların yansıması" olduğunu belirtti. Buna karşılık, bu ay başlarında, kasırganın harap ettiği New Orleans'ın inşası için açılan hesaplara yüz milyonlarca dolar yatırıldı.

Yeniden inşa fiyaskosu Gözlemciler, Amerikan halkının, işgalin artan maliyeti nedeniyle de Bush'un çağrısına kulak asmadığını belirtiyor. Bugüne dek Irak'ın 'yeniden inşası' için 30 milyar dolar para tahsis edildi. Ama bu paranın ezici çoğunluğu, yeniden inşa projelerine değil, işgalcileri ve işbirlikçilerini direnişçilerden korumak için yapılan güvenlik harcamalarına gidiyor. Örneğin, Bağdat hükümeti mensupları halen sayısı 50'yi aşan korumalarla dolaşmak zorunda. Irak için yapılan çağrının, bir ABD hükümetinin ilk kez "yabancı bir ülkeye yardım edilmesi" için halktan yardım istemesi anlamına geldiği belirtiliyor. ABD yardım kuruluşu USAID'den Heather Layman, 15 gün içinde toplanan 600 doların kendisini "hayal kırıklığına uğrattığını" reddetti. Layman, "En ufak miktarın bile bir katkısı olur" diye konuştu.

Bakuba'da intihar saldırısı Irak'ta saldırılar da devam ediyor. Bakuba'da yüzlerce polis adayının oluşturduğu kalabalık içinde bir kişi kendini havaya uçurdu. İntihar saldırısında 10 kişinin öldüğü, 26 kişinin yaralandığı belirtildi. ABD ordusu ise, Irak'taki El Kaide örgütünün iki numaralı ismi olduğu öne sürülen Ebu Azzam'ın pazar günü öldürüldüğünü bildirdi. Amerikalı yetkililer, Filistin kökenli Ebu Azzam'ın Bağdat'ta saklandığı çokkatlı bir binaya düzenlenen operasyonla öldürüldüğünü belirttiler. New York Times gazetesi, Ebu Azzam'ın, Ebu Musab El Zerkavi'nin mali ve dini yardımcısı olduğunu ileri sürdü ve operasyonda CIA'nın da rol aldığını yazdı. Ebu Musab Zerkavi'nin yardımcılarından birinin de teslim olduğu bildirildi. Iraklı Tuğgeneral Ali Attalah, Zerkavi'nin yardımcısı Abdurrahman Hasan Şahin'in Musul'da polise teslim olduğunu söyledi. Öte yandan, ülkenin güneyinde silahlı kişilerin, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi yöneticisi Ezher Kasım Vahid'i kaçırarak öldürdüğü bildirildi.

ÖNCEKİ HABER

Sahte bala karşı seferberlik

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa