25 Eylül 2005 01:00

Sistani'ye soğuk duş

Basra'nın etkili Şii liderlerinden Ayetullah Muhammed Yakubi, taraftarlarına 'anayasa referandumunda hayır deme' çağrısı yaptı. Bu çağrı, dünya Şiilerinin lideri kabul edilen Ayetullah Ali Sistani'nin tutumuna tamamen ters.

Paylaş
Iraklı Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin "Irak anayasasına evet denilmesi" yönünde fetva çıkarma hazırlığına "şok" bir tepki geldi. Basra bölgesinin önemli Şii din adamlarından olan Ayetullah Muhammed Yakubi, taraftarlarına, gelecek ay yapılacak anayasa referandumunda "hayır" deme çağrısı yaptı. Fadila Partisi'nin lideri olan Yakubi, bölgenin en etkili din adamlarından biri olarak biliniyor.

İngilizler huzursuz Yakubi'nin çağrısı, özellikle İngiliz işgal kuvvetlerinde soğuk duş etkisi yarattı. Bir Batılı diplomat, "Basra'nın, güneyin Felluce'si olma ihtimali hep vardı. Bu beyanat, olasılığı daha da artırdı. Umarım Sistani, Yakubi'yi geri adım atmaya ikna eder" dedi. Basra Kent Konseyi'nden bir kaynak ise, Yakubi'nin "Bağdat'taki koalisyondan rahatsız olduğunu" belirtti. Aynı kaynak, Fadila Partisi'nin, Irak'ın yönetim biçiminin şeriat olmasını talep ettiğini söyledi. Sadr ile ittifak mı? Mevcut anayasa taslağında şeriat, "yasaların kaynaklarından biri" olarak niteleniyor. Yakubi'nin çıkışı, bugüne dek kendisine rakip olarak gösterilen genç Şii lider Mukteda Sadr ile ittifak olasılığını da doğuruyor. Yakubi ve Sadr, 1999'da öldürülen Büyük Ayetullah Muhammed Sadık el Sadr'ın "mirası" için sıkı bir rekabet içindeydi. Sadr'ın Basra gecekondularında güçlü olduğu, ayrıca kentin polis gücü içinde saygınlığa sahip olduğu biliniyor.

Kışkırtma suçlaması Bu arada, Sadr'ın Bağdat temsilcilerinden Abdülhadi el Dareyci, İngiltere'nin Irak'ta etnik savaş başlatmak istediği suçlamasında bulundu. El Dareyci, İngiliz ordusunun Şii sivilleri hedef alan bombalı saldırılar planladığını, bu saldırıların sorumluluğunu da Sünni direnişçilere yüklemek istediğini anlattı. Şii lider, "Herkes işgalcinin planını biliyor. İsrailli ajanlar ile aynı yataktalar. Amaçları, Irak'ı istikrarsız bir savaş alanı haline getirmek" dedi.

Kanlı saldırılar Diğer yandan, Bağdat'ta düzenlenen intihar saldırısında Iraklı 3 asker ve bir sivil öldü. Saldırıda 3 asker ve 2 sivil de yaralandı. Irak'ın kuzeyinde ise, bir Türk kamyonuna saldırı düzenlendiği iddia edildi. Polis kaynaklarına göre, saldırı Kerkük-Erbil arasındaki Şirvan bölgesi yakınlarında gerçekleşti. Saldırının nasıl düzenlendiği hakkında bilgi verilmedi. Ancak kamyon, alevler içinde kalarak, kullanılamaz hale geldi. Kamyonun şoförünün akıbeti ve kimliği konusunda da, bilgi yok. Kamyonun mazot sevkiyatında kullanıldığı belirtildi. Önceki gün Bağdat merkezinde patlayan bomba da, cuma namazına giden 5 kişiyi öldürdü, 8 kişiyi yaraladı.

Iraklı muhabir öldürüldü Direnişçilere yakın bir Arap sitesinin muhabiri de, Telafer'de ölü bulundu. 25 yaşındaki Salim Tuma Hattab el Caburi, son haberini geçtiğimiz salı günü geçmiş, Telafer'de 72 sivilin Amerikalılar tarafından katledildiğini bildirmişti. Salim'in kardeşi, ağabeyinin perşembe sabahı, evinde kurşunlanmış bir biçimde bulunduğunu anlattı. Yakınları, cinayetin sorumlusunun, işgal yanlısı Şii örgüt Bedir Tugayları olduğunu öne sürdü.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ebu Garib'in 151716 nolu mahkûmu

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa