22 Eylül 2005 21:00

Aslanoğlu köylüsüne
   dayanışma ziyareti

Diyarbakır'da toprak mücadelesi verdikleri için korucuların silahlı saldırısına uğrayan Aslanoğlu köylülerine, Tüm Köy-Sen Genel Başkanı Şevki Konur ve Sinan köylüleri destek verdi.

Paylaş
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde toprak mücadelesi veren ve geçtiğimiz günlerde korucuların silahlı saldırısına uğrayan Aslanoğlu köylülerine, Türkiye Tüm Üretici Köylü Sendikası (Tüm Köy-Sen) ve Sinan köylülerinden destek geldi. Aslanoğlu köylüleri, desteğe gelen heyeti kurban keserek karşıladı. Tüm Köy-Sen Genel Başkanı Şevki Konur ve Sinan köylülerinin ziyaret ettiği Aslanoğlu'da hemen hemen bütün evlerde kurşun izleri var. 11 yaşındaki Mehmet Aksan adlı çocuğun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının ardından 8 köylü tutuklanırken; saldırganlar hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Köy meydanında açıklama Köylülerle birlikte köy meydanında açıklama yapan Tüm Köy-Sen Genel Başkanı Şevki Konur, toprak sorununun ülkeyi karanlık günlere götürecek kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Konur, "Yaptığımız araştırmalara göre Güneydoğu'da ağaların sürdüğü arazilerin sadece yüzde 25'i tapulu. Geriye kalan yüzde 75'i ise tapusuz Hazine arazisidir" dedi. Ağanın Aslanoğlu köylülerinin üç tane keçisi otlamasın diye köyün etrafına hendek kazdığını hatırlatan Konur "Oysa bu topraklar topraksız Aslanoğlu köylüsünündür. Ağa bugüne kadar benim toprağımdır diyerek işgal etti. 3070 sayılı Yasa'ya göre Hazine arazileri öncelikle topraksız ve ihtiyacı olan köylülere satılmalıdır. Ancak ağa bu toprakları satın almak istiyor. Ama kanun öncelikle ihtiyaç sahiplerine satılmalıdır diyor. Ben sorunu bir mektupla Cumhurbaşkanlığı'na bildirdim. Gelen cevapta eğer Hazine arazisi ağanın elindeyse bu bir işgaldir diyor" diye konuştu.

'Takipçisi olacağız' Hazine arazilerinin ağalara peşkeş çekilmesine karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Konur sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu topraklar topraksız köylünün toprağıdır. Ben ve genel başkanı olduğum Tüm Köy-Sen bu olayın takipçisi olacağız. Bunu Maraş'ta da, Malatya'da da, İstanbul'da da söyledim; Biz sendika olarak tarafız, köylülerin tarafındayız. Bu sendikanın görevidir. Aslanoğlu'da kan dökülmesini istemiyoruz. Geçtiğimiz hafta ağa devletin maaşını ödediği korucularla köye saldırdı. Bugün burada yapılan saldırı yarın Sinan'da, Maraş'ta da olabilir. Bu sorun ciddi bir sorundur." Tüm Köy-Sen Genel Başkanı Şevki Konur köye yapılan baskın ve köylülerin taleplerini iletmek için Bismil Kaymakamlığı, Bismil Jandarma Komutanlığı ve Bismil Belediyesi'yle görüşmeler yapacağını kaydetti.

'Suç devletin' Sinan köylülerinden Hasan Parça ise Sinan ve Aslanoğlu köylülerinin aynı sorunları yaşadığını, ağanın zulmü altında olduklarını belirterek "Ağaların metodu Aslanoğlu'da da Sinan'da da aynı. Ağalar Hazine arazilerini kendi malları gibi kullanıyorlar. Ama bu topraklara bizim ihtiyacımız var. Bizim topraklarımızı ellerimizden alıyorlar. Burada suç ağaların değil devletindir. Devlet onlardan yana olduğu için bütün bunları yapabiliyorlar. Ama bizler artık ağaya baş kaldırmış köylüleriz. Bizi eskisi gibi sindiremeyecek. Buraya size destek ve geçmiş olsun demek için geldik" dedi.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Özlük hakları için yürüdüler Diyarbakır Sur Devlet Hastanesi'nde çalışan bir kısım personel, özlük haklarını alamadıkları gerekçesiyle Defterdarlığa sessiz yürüyüş yaptı. Diyarbakır Defterdarlık yetkililerini de kınayan sağlık emekçileri, sorunların çözülmemesi durumunda Sur Devlet Hastanesi'nde hizmet üretmeyecekleri uyarısında bulundu. Öğle yemeğine çıkmayan SES üyeleri, Diyarbakır Sur Devlet Hastanesi'nden Defterdarlık binasına kadar yürüdü. "Sağlık en temel haktır", "Ek ödememi istiyorum", "Yoksulluğu ve sefaleti kabul etmeyeceğiz" yazılı dövizler taşıyan sağlık emekçileri, sık sık "Haklıyız kazanacağız", "Deftar şaşırma sabrımızı taşırma", "Defterdar istifa" sloganları attı.

'Haklarımız ödensin' SES Diyarbakır Şubesi Eğitim Sekreteri Abdullah Çelik burada yaptığı basın açıklamasında özlük haklarının verilmemesinin çalışanları mağdur ettiğini söyledi. Çelik, şöyle devam etti: ''Çalışma Bakanlığı'ndan, Sağlık Bakanlığı'na hastaneler devredilirken, özlük haklarımızın korunacağı taahhüt altına alınmıştı. Ancak durumun böyle olmadığını hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Sorunun muhataplarıyla görüşme yaptık. Ek ödemelerimiz, nöbet ücretlerimiz ve ikramiyelerimizin ödenmesini istedik. Has tanenin dönüşüm programının sona ermesi ile birlikte, personelin gideceği yerde döner sermayesini alabilecekleri belirtildi. Hastanemizin diş ünitesi kapatıldı. Burada çalışanlar diş ünitesinin olmadığı sağlık ocaklarına sürülmüşlerdir. Burada bir hukuksuzluk ve aynı zamanda 'neme lazımcılık' vardır. Biz, bu haklarımızın ödenmesini istiyoruz.''

Söz aldılar Daha sonra hastane çalışanlarından oluşturulan 5 kişilik grup Diyarbakır Defterdarı Ali Demirel ile görüştü. Diyarbakır Defterdarı Adil Demirel, "İdarenin devredilmesinden sonra doğan aksaklıklar var; Bunlar giderildiği zaman, ödemeler yapılacaktır'' dedi.

ÖNCEKİ HABER

Köylü direnişine jandarma saldırısı

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa