09 Mart 2011 09:54

Fişleyecek misiniz?

KARŞIYAKA Serinkuyu Emine Lahor İlköğretim Okulu’nda öğrencilere “Roman mı?” sorusunun Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat 2011 tarih ve 1679 sayılı emri gereğince sorulduğu ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, Karşıyaka&

Fişleyecek misiniz?

Paylaş

KARŞIYAKA Serinkuyu Emine Lahor İlköğretim Okulu’nda öğrencilere “Roman mı?” sorusunun Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat 2011 tarih ve 1679 sayılı emri gereğince sorulduğu ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, Karşıyaka’daki İlköğretim okul müdürlüklerine gönderilen Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 14 Şubat 2011 tarihli “çok acele” yazısında “Eğitimin erişimin ve devamının izlenmesi çalışmaları kapsamında, risk altındaki Roman çocuklarının eğitime erişim ve devamını sağlamaya yönelik” olarak okuldaki Roman çocuklarının tespiti istendiğini kaydetti. Cangı, soru yöneltilen ailelerde fişleme duygusunun yarattığını belirterek, “Bu öngörüsüz ve özensiz uygulama, çocukların akademik gelişmesine değil, okuldan uzaklaşmasına yol açma tehlikesi yaratmıştır. Çocukları ve aileleri kaygılandıran bu ayrımcı uygulama, Bakanlık tarafından bir an önce durdurulmalıdır. Bunun yerine, etnik köken, inanç ve kültür farkı gözetilmeden eşit koşullarda bütün çocukların eğitim hakkı sağlanmalıdır. İzmir Valiliği’ne yaptığımız başvuruya henüz yanıt alamadık, ayrımcı uygulamadan dönülene kadar olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Karşıyaka Serinkuyu Emine Lahor İlköğretim Okulu’nda öğrencilere ekli Öğrenci Bilgi Çizelgesi başlıklı form dağıtılmış ve doldurulup okula getirilmesi istenmiş, çizelgedeki sorulan sorulardan bir tanesi de “öğrencinin ‘Roman mı?’ olduğu” çizelgeleri alan Roman yurttaşlar, soruyu ayrımcı bir yaklaşım olarak değerlendirmişler, çocuklarının Roman olmaları nedeniyle ayrımcılığa uğrayacakları kaygısını yaşamaya başlamışlardı. (İZMİR)
 

ÖNCEKİ HABER

Kışlada bir ‘asker intiharı’ iddiası daha

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa