19 Eylül 2005 21:00

3 Ekim öncesi uzlaşma yok

Avrupa Komisyonu'nun Müzakere Çerçevesi Belgesi'ni açıklamasından bu yana iki buçuk ay geçti. Türkiye, Kıbrıs deklarasyonunu ise 50 gün önce yaptı.

Paylaş
Avrupa Komisyonu'nun Müzakere Çerçevesi Belgesi'ni açıklamasından bu yana iki buçuk ay geçti. Türkiye, Kıbrıs deklarasyonunu ise 50 gün önce yaptı. AB devletleri ise, ne karşı deklarasyonda, ne de belge konusunda anlaşabildi. 3 Ekim'e iki hafta kala AB'de konsensüs arama çabaları yoğunlaşacak. Avrupa Birliği ülkelerinin, Türkiye'nin Kıbrıs deklarasyonuna yanıt oluşturacak karşı deklarasyon ve Müzakere Çerçeve Belgesi konularında bir konsensüs sağlamaları için zaman iyice daraldı. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlaması öngörülen 3 Ekim'e sadece iki hafta kaldı. Karşı deklarasyona ilişkin görüşmelerin yapıldığı Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), çarşamba günü haftalık olağan toplantısını yapacak. Ancak Komite'nin geçen hafta da olduğu gibi deklarasyonu görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı daha yapabileceği ifade ediliyor. Böylece, Türkiye'nin Ankara Antlaşması'nı, Kıbrıs Rum Kesimi'ni kapsayacak biçimde genişleten Ek Protokol'ü imzalarken Kıbrıs deklarasyonunu yaptığı 29 Temmuz'dan bu yana bir buçuk aydan fazla geçmesine karşı AB henüz bir uzlaşıya varamadı. Dönem Başkanı İngiltere'nin son üç hafta, karşı deklarasyon ile ilgili bir konsensüs sağlamak için yaptığı yoğun çabalar, Fransa'yı ikna ederken yine Kıbrıs Rum Kesimi engeline takıldı. AB ülkeleri, Türkiye'nin Ek Protokol çerçevesinde Kıbrıs Rum Kesimi'ne liman ve havaalanlarını açması gerektiği konusunda görüş birliğine ulaştı, ancak Türkiye'nin ne zaman Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanıması gerektiği konusunda hâlâ görüş ayrılıkları bulunuyor. Rum Kesimini, tanımanın katılım öncesi değil müzakereler sırasında olmasında israr ederken tanıma ile BM süreci arasında bir bağlantı kurulmasına karşı çıkıyor. AB ülkeleri ayrıca karşı deklarasyondan çok daha büyük önem taşıyan ve müzakerelerin başlaması için çıkarılması gereken Müzakereler Çerçeve Belgesi konusunda bir anlaşmaya varmaları gerekiyor. Avrupa Komisyonu'nca hazırlanan Müzakere Çerçeve belgesi 30 Haziran'da açıklandı. Türkiye, belgenin ana hatlarıyla mutabık olduğunu ortaya koyarken, başta Kıbrıs Rum Kesimi olmak üzere, bazı AB ülkeleri, belge ile ilgili itirazları dile getirdiler. Ankara, Müzakere Çerçeve Belgesi'nin komisyonun hazırladığı şekilde kalmasını istiyor ve bu yönde sürekli AB ülkelerine mesajlar iletiyor.
PAPADOPULOS: AB AKTİF OLMALI Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos, Kıbrıs sorununa getirilecek herhangi bir çözümün, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB hukukuna uygun olması gerektiğini söyledi. BM Genel Kurulu'ndaki konuşması sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Rum lideri, başlatılacak muhtemel yeni görüşmeler sürecinde AB'nin daha aktif rol alması gerektiğini vurguladı. Rum lider, Rum kesiminin AB üyesi olmasından dolayı şartların değiştiğini de ileri sürerek, muhtemel yeni görüşmelerde AB'nin de aktif rol alması gerektiğini vurguladı. Papadopulos, başlatılacak yeni görüşmelere BM'nin ve tarafların çok iyi hazırlanması gerektiğini söyledi.
ANNAN'DAN RUMLARA ELEŞTİRİ BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Rumların Kıbrıs sorununu BM'den AB'ye çekme girişimlerinin yanlış olduğunu AB dışişleri bakanlarına anlatacağı ve "çözüm adresinin AB değil, BM olduğu" yönünde bir açıklama yapabileceği öğrenildi. Rumların Kıbrıs konusunu AB'ye çekme ve BM'yi devre dışı bırakma girişimlerinden rahatsızlık duyan Türkiye, BM'den bu konuya sahip çıkmasını istedi. Türkiye'nin bu isteği, New York'ta BM Genel Kurulu'nun 60'ıncı dönem çalışmalarına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından Genel Sekreter Annan'a iletildi. Annan'ın da Gül'e verdiği yanıtta, "Ben hâlâ Kıbrıs'a ilişkin iyi niyet misyonuna sahibim ve BM'nin rolü elbetteki ön plandadır" dediği öğrenildi.
AP'DE TÜRKİYE VE KÜRTLER KONFERANSI Avrupa Parlamentosu'nda dün, "Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler" konulu uluslararası konferansın ikincisi başladı. Brüksel'deki konferans iki gün sürecek. Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürt halkı arasındaki ilişkilerin ele alındığı konferansa, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yazar Orhan Pamuk ve Kürtlere yakınlığıyla bilinen Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın eşi Danielle Mitterand katılıyor. DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise yurtdışına çıkma yasağı yüzünden konferansa katılamıyor.
FRANSA'DAN KIBRIS BASKISI Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Catherine Colonna, Türkiye'nin 3 Ekim öncesi Kıbrıs'la ilgili açıklama yapması gerektiğini söyledi. Fransız haber kanalı LCI'a konuşan Colonna, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki duruşunu netleştirmesini isteyerek, "Türkiye'nin 3 Ekim öncesi Kıbrıs'la ilgili açıklama yapması gerekli" dedi. Catherine Colonna, "Türkiye ile AB, Brüksel'in müzakere için getireceği koşullar konusunda anlaşmadan, 3 Ekim öncesi Türkiye'den açıklama bekliyoruz" dedi. Türkiye'nin Kıbrıs deklarasyonunu, 'tek taraflı', 'gereksiz' ve 'beceriksizce' olarak niteleyen Collona, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin başlayacağı bir sırada, 'bunların nasıl biteceğini söylemenin imkansız olduğunu' da belirtti.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Baykal linççileri teşvik etti

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa