16 Eylül 2005 01:00

El Kaide provokasyon peşinde

Irak El Kaidesi'nin lideri olduğu öne sürülen Ebu Musab El Zerkavi, Şiilere karşı topyekûn savaş ilan etti. Tüm Sünnileri Şiilere karşı savaşa çağıran Zerkavi, bir iç savaşa adeta çanak tuttu.

Paylaş
Irak El Kaidesi'nin lideri olduğu öne sürülen Ürdün asıllı Ebu Musab El Zerkavi, Iraklı Şiilere karşı topyekün saldırı çağrısı yaptı. Telafer'de son birkaç haftadır devam eden kanlı operasyonlara misilleme olarak masum Şiilere saldırı çağrısı yapan Zerkavi, internet üzerinden yaptığı provokatif açıklamada, "Irak'ı kurtarmak için mücadele eden El Kaide, ülkenin tamamında Şiilere savaş açma kararı aldı. Bu karar, Telafer'de Sünni katliamı yapan Şii Başbakan İbrahim Caferi ve yandaşlarına karşı alınmıştır" dedi. Bağdat'taki son intihar saldırılarıyla 200'e yakın kişinin ölümüne yol açan intihar saldırılarını da üstlenen Zerkavi, bu saldırıların da Telafer için yapıldığını söyledi. Ülkedeki diğer grupları ve siyasi oluşumları El Kaide'nin eylem programına çağıran Zerkavi, "Irak'taki herkes tarafını beyan etmelidir. Ülkedeki gruplar ve siyasi oluşumlar mücahidlerin bombalarından sakınmak istiyorlarsa, Caferi karşıtı kampanyamıza katılmalılar Aksi halde, Haçlılar gibi nefretimizi kazanırlar" şeklinde tehdit etti. Zerkavi ayrıca, ülkedeki bütün Sünnileri de Şiilere karşı savaşa çağırdı.

İç savaş tehlikesi İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, Irak'ta faaliyet gösteren çeşitli direniş gruplarının, Zerkavi'nin etrafında birleştiklerini ve ülkeyi iç savaşa sürüklemek amacına yöneldiklerini öne sürdü. Gazete, ABD istihbaratına dayandırdığı haberinde, "Teröristler, özellikle Bağdat'taki Şiileri hedef aldılar. Bu iç savaşı tetiklemenin en kısa yolu" diye yazdı. Zerkavi'nin binlerce direnişçiye kumanda ettiğini ileri süren Times, "Terörist lider, yakın zamanda yeni bombalı saldırılar için emir vermeye hazırlanıyor. Bu saldırıları Irak'ı kana bulayacak ve bu durumdan en çok Şiiler zararlı çıkacak" ifadesine yer verdi. Bağdat'taki bir ABD istihbarat görevlisinin "Zerkavi'nin bütün direniş gruplarına taktik verdiği" açıklamasını aktaran gazete, direniş gruplarının da varlıklarını sürdürebilmek için bu durumu kabullendiklerini iddia etti.

Saldırılar CIA işi Bu arada işgal karşıtı Birleşik Irak Halkı (UIP) adlı örgüt, sivilleri hedef alan intihar saldırılarının ardında ABD gizli servisi CIA'in olduğunu belirtti. İspanya'da gazetecilere ko-nuşan örgütün lideri Yusuf Hamdan, ABD'nin direnişi lekelemek için CIA aracılığıyla sivillere saldırdığını söyledi. CIA'nın Irak'ı kana bulayan saldırılarda işbirlikçi bazı Iraklıları kullandığını ifade eden Hamdan, "Irak'taki saldırıların ardında kirli bir işbirliği var. ABD, direnişi lekemek için CIA'yı kullanıyor" diye devam etti. UIP'nin, Irak'taki CIA tezgahı saldırları araştırmak için komünistlerle birlikte faaliyet yürüttüğünü ifade eden Hamdan, sivilleri hedef alan saldırıların "bilinen kişilerce yapıldığını" kaydetti. Iraklıların ABD karşıtı direnişe desteğinin tam olduğuna dikkat çeken Hamdan, direnişe destek olmak için "Müslüman ve Demokratik Irak Cephesi" adlı yeni bir örgütün kurulacağını sözlerine ekledi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sisteme kimse güvenmiyor

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa