12 Eylül 2005 01:00

Çorum elmada Amasya'ya rakip

Bodur meyve yetiştiriciliğinin geliştirilmesiyle birlikte, Çorum, elma üretiminde Amasya ile yarışır duruma gelebilir. Çorum Ziraat Odası bu konuda AB'ye bir proje önerisi sunarken, İtalyan ortaklı bir firma üretime geçti bile.

Paylaş
Çorum ile Amasya illeri arasındaki "elma" rekabeti kızışıyor. Amasya'nın elması dünyaca ünlü olmasına rağmen, Çorum'un toprak ve iklim yapısının elma yetiştiriciliği için daha uygun olduğu iddia ediliyor.

Misket elması Amasya denilince akla ilk gelen şey, "misket elması." Bir yüzü kırmızı, diğer yüzü ise sarı-yeşilimsi bir renk taşıyan bu elma türü, ince kabuğu ve hoş kokusuyla tanınıyor. Aynı zamanda uzun süre saklanabilen misket elmasının hoş kokusunu, Amasya'nın ikliminden aldığı iddia ediliyor. Amasya'da ayrıca, "kabak elması" da yetişiyor. Bu elma türü, daha iri ve ekşimsi oluyor.

AB'ye proje önerisi Öte yandan, Amasya'nın komşu ili olan Çorum'da da "bodur meyve yetiştiriciliğinin", özellikle elmacılığın geliştirilmesi için çalışmalar dikkat çekiyor. Çorum Ziraat Odası'nın geçen günlerde Avrupa Birliği'ne sunduğu üç projeden biri bu konudaydı. Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer bu projeyi duyururken, "Kaliteli ürün, kaliteli verim için projeler hazırladık. Bu çerçevede 10 köyde bodur meyveciliğin geliştirilmesi için yine bir proje hazırladık" dedi. Biçer, İl Özel İdaresi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan da projelerine destek beklediklerini söyledi.

İtalyan firma Çorum Valisi Hüseyin Poroy ise önceki gün bir elma bahçesini gezerek bilgi aldı. Poroy, Çorum-Samsun karayolunun 5. kilometresinde bulunan, Frutaş Bodur Meyve Fidanları'na ait bahçeyi gezdi. Valiyi bilgilendiren Frutaş yetkilisi ve ziraat mühendisi Esra Samsunlu, elma üretimi konusunda Çorum'un Amasya'dan daha fazla olanağa sahip olduğunu iddia etti. Bu avantajları, "toprak", "iklim" ve "Ankara'ya yakınlık" olarak özetleyen Samsunlu, şöyle konuştu: "Firmamızın uzmanları bölgemize geldiğinde ve iklim verilerini incelediklerinde gece ile gündüz arasındaki ısı farklılığı dikkatlerini çekti. Bu ısı farklılığı elmalardaki rengi, aromadaki farklılığı ve kaliteyi artırmaktadır. Böyle önemli bir avantajı gözardı etmek mümkün değil. Bunu değerlendirip Çorum'u elma yetiştiriciliğinde belli bir konuma getirebilirsek, bu konuda marka olabiliriz." İtalyan ortaklı bir şirket olan Frutaş, 160 yıldır bodur meyve yetiştiriciliği projeleri üzerinde çalışıyor. Meyve bahçesini gezen Vali Hüseyin Poroy ise, bu çalışmaların geliştirilmesi durumunda, Çorum'da ekonomik hayatın büyüyeceğini kaydetti.
ELMANIN FAYDALARI Uzmanlar, günde bir elma tüketilmesini öneriyor. Elma, içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenliyor, adale kasılmalarını önlüyor, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırıyor, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca elmanın kolesterol düşürücü etkisi de biliniyor. Elma; posa, potasyum ve antioksidan içeren öğeler açısından da zengin bir meyve. Uzmanlar, elma kabuğunun vücuda son derece yararlı olduğunu, bu nedenle elmanın kabuğuyla tüketilmesinin daha doğru olduğunu belirtiyor. Ancak, yetiştirilirken ilaçlandığı için yenmeden önce kabuğunun çok iyi yıkanması gerekiyor. Elma suyu içmek yerine elmanın kendisini yemek diş sağlığı için yararlı, zira ısırarak elma yemek dişler ve dişeti için çok uygun bir egzersiz.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TÜPRAŞ ihalesi bugün

SONRAKİ HABER

Öztrak'tan, CHP imzalı sahte bildiriye tepki: Provokasyonu bıraksınlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa