04 Eylül 2005 01:00

Kıyı temizliğine davet

'International Coastal Cleanup' (ICC) tarafından düzenlenen Uluslararası Deniz ve Kıyı Temizleme Kampanyası'nın 2004 sonuç raporuna göre, Türkiye'de 7 bin 291 kişi temizlik çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. Kampanya sorumlularından Seda Hantal, deniz kirliği sorununun artık ülkelerin sorunu olduğunu söyledi.

Paylaş
The Ocean Conservancy tarafından 1986 yılında Amerika'da organize edilen Uluslararası Deniz ve Kıyı Temizleme Kampanyası 17 Eylül'de Türkiye'de başlıyor. Her yıl düzenlenen ve binlerce gönüllünün katılımıyla devam eden Uluslararası Deniz ve Kıyı Temizleme Kampanyası'na Türkiye'de de gönüllü olarak binlerce kişinin başvurması beklenirken, Kampanyanın 2004 yılı sonuçları ise Türkiye'de deniz ve kıyı kirliliğini gözler önüne seriyor. Kampanyanın 2004 yılı sonuç raporunda yer alan bilgilere göre, Türkiye kıyılarında 82 noktada, 28 bin gönüllünün katıldığı ICC 2004 faaliyetinde, toplam 41,15 ton atık toplandı. Toplanan çöplerin başında ise sigara izmariti ve plastik şişe geliyor.

Deniz kirliliği ciddi bir sorun Kampanyanın Türkiye ayağı sorumlularından Seda Hantal, deniz kirliği sorununun uluslararası alanda yoğun tartışılmadığını dile getirdi. Kıyı ve denizlerin insanlar tarafından yoğun olarak kirletildiğine dikkat çeken Hantal şöyle konuştu: "Deniz ve su kaynaklı atıklar, deniz canlılarına zarar vermekte, insan sağlığını dolaylı olarak bozmakta, denizlerimizin kullanım olanaklarını azaltmakta, deniz canlılarının ölümüne neden olmakta ve balıkçılık dahil diğer kullanımları açısından kalitesini negatif yönde etkilemektedir. Ama kirleten insan olduğuna göre temizleyen de insan olmalıdır. Bu düşünceye katılan binlerce gönüllü kıyı ve denizlerimizde temizlik çalışmalarına katılmaktadır. Umudumuz bu gönüllü sayısının artması ve insanların bu konuda daha bilinçli davranmalarıdır."

Kampanyaya çağrı Kampanyaya katılmak isteyenlere çağrıda bulunan Hantal, şunları söyledi: "Amacımız, Türkiye genelinde yapılacak olan deniz ve kıyı temizleme kampanyası ile insanları daha sorumlu olmaya çağırmak, duyarlılık kazandırabilmek ve somut veriler oluşturabilmektir. Kampanya dahilinde, faaliyetin gerçekleşeceği noktalarda, kıyı temizliğine katılacak olan gönüllülerimizle birlikte, organizasyonun gerçekleşmesinde bize yardımcı olacak gönüllü görevlilere ihtiyaç duymaktayız. Kampanyada görev almak isteyenleri göreve çağırıyoruz."


En çok sigara izmariti Geçtiğimiz yıl kampanya çerçevesinde toplanan atıklar şöyle:
 • Sigara ve sigara izmariti 55,966...
 • Plastik torba, poşet 13,074...
 • Plastik içecek şiaşeleri 12,780...
 • Ambalaj ve şişe kapakları 8,060...
 • Alüminyum içecek kutuları 5,072...
 • Cam şişe 3,982...
 • Plastik şişe halkaları 2,925...
 • Sigara paketi kağıdı 2,767...
 • Alüminyum açma halkası 2,509...
 • Kamış ve karıştırıcılar 2,328...
 • Toplam 109,463...


  Deniz dibinden toplanan atıklar Plastik içecek şişeleri: 389... Cam içecek şişeleri: 290 Alüminyum içecek kutuları: 207... Plastik torba, poşet: 155 Ambalaj ve şişe kapakları: 101... Sigara ve sigara izmariti: 81... Tabak, bardak, bıçak, çatal, kaşık: 56... İnşaat malzemeleri: 38... İp, halat: 18... Kamış ve karıştırıcılar: 16... Toplam: 1351...

  (Veriler atıkların ilk 10 sıralamasına göredir.)

 • Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
  ÖNCEKİ HABER

  Sözleşmeliye ücret dışında ödeme yok

  SONRAKİ HABER

  Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa