'Oy verilecek program'

Sol Parti.PDS 9. Genel Kongresi, cumartesi günü Almanya'nın başkenti Berlin'de toplandı. Kongrede, erken seçimler öncesinde dile getirilecek talepler belirlendi.

Cumartesi günü Berlin'de yapılan Sol Parti.PDS 9. Genel Kongresi'nde, partinin 18 Eylül erken genel seçimler için hazırladığı seçim program taslağı kabul edildi. 418 delegeden 338'i, bütün delegelerin yüzde 80,9'u seçim programına onay verdi. Kongrenin açılış konuşmasını PDS'in onursal üyesi Hans Modrow yaptı. Modrow, Marx ve Engels'in Komünist Manifestosu'na atıfta bulunarak, "Avrupa'da bir hayaletin dolaştığını ve bu hayaletin bugünkü adının Sol Parti.PDS olduğunu" söyledi. Parlamentoda grubu bulunan partiler arasında artık bir farkın kalmadığını belirten Modrow, erken genel seçimler öncesinde sağlanan birlik sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Daha sonra sırasıyla Sol Parti.PDS Genel Başkanı Lothar Bisky ve seçim kampanyası yöneticisi Bodo Ramolow konuştu. Her iki konuşmacı, hem hükümet hem de muhalefet partilerinin politikalarını eleştirerek, seçim öncesinde bütün dikkatlerin Sol Parti.PDS üzerinde yoğunlaştığını dile getirdi.

1400 Avro asgari ücret Konuşmalardan sonra programda yapılmak istenen değişiklikler üzerine delegeler söz aldılar. Değişiklik önerileri içerisinde asgari ücret, iş saatlerinin tam ücret karşılığında düşürülmesi, Hartz yasalarının iptali gibi konular yer aldı. Kongre öncesinde, seçim program taslağında yer alan 1400 Avro brüt asgari ücretin düşürülmesi ve net 1000 Avro biçiminde formüle edilmesi yönünde yönetim kurulu tarafından yapılan değişiklik teklifi, delegeler tarafından kabul edilmedi. Böylece taslaktaki 1400 Avro talebi aynen yer aldı.

Önemli bir süreç Kongrenin ikinci bölümünde ise Kuzey Ren Vestfalya'da Sol Parti'nin birinci sıra adayı olan SPD eski Genel Başkanı Oskar Lafontaine, partililerin karşısına çıktı. Lafontaine, batı ve doğu solunun bir çatı altında toplanmasını önemli bir tarihi dönüm noktası olduğunu dile getirdi. Sol Parti.PDS'in işçilerin Avrupası'ndan yana olduğunu belirten Lafontaine, neoliberal politikalara karşı mücadelenin önemli bir dönüm noktasından geçtiğini ve partiye önemli sorumluluklar düştüğünü dile getirdi. Lafontaine, gerçek solculuğun halkın ve işçilerin taleplerine sahip çıkmaktan geçtiğini, gerçek ayrım noktasının bu olduğunu vurguladı. Hükümetin dışarıda savaş yanlısı bir politika izlediğini, Afganistan'da aktif olarak savaştığını, Amerika'ya üslerini kullandırarak Irak işgaline onay verdiğine değinen Lafontaine, bombalarla terörizmin önlenemeyeceğini ekledi.

Sermaye partilerine karşı Siyasi partilerin sermayenin onayını alarak programlarını oluşturduklarına değinen Lafontaine, "Oysa partilerin programlarını belirlemesi gereken, halktır" dedi. Lafontaine kendisine yöneltilen bazı eleştirilere de cevap verdi. "Yabancı işçi (Fremdarbeiter)" terimi nedeniyle medyanın kendisini "sağcı" olarak göstermeye çalıştığını kaydeden Lafontaine, "Ben ırkçı değil sosyalistim, enternasyonalistim" dedi. Program tartışmalarından sonra söz alan Gysi de, Lafontaine'ye destek verdi. Gysi, asgari ücretin miktarından bağımsız olarak, asgari ücret talebini savunan tek parti olduklarını vurguladı. Kongreye, Sol Parti.PDS Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ve WASG'ın yönetim kurulu üyeleri de katıldı.


Hürriyet'in anketinde Sol Parti ikinci Hürriyet gazetesi tarafından internet sitesinde yapılan seçim anketinde Sol Parti.PDS ikinci oldu. "18 Eylül'de yapılacak erken genel seçimlerde hangi partiyi tercih ederdiniz?" şeklinde sorulan soruya pazar günü öğle saatleri itibarıyla verilen yanıtlar şöyle: SPD yüzde 60.36 ile birinci, Sol Parti.PDS yüzde 30.45 ile ikinci, CDU/CSU yüzde 1.11, Yeşiller yüzde 8.01, FDP ise yüzde 0.06.

www.evrensel.net