26 Ağustos 2005 01:00

Bakan memuru tehdit etti

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, verdikleri zammı kabul etmeyerek, alanlara çıkacakları uyarısında bulunan kamu emekçilerini tehdit etti. Şahin, "Bu bir suçtur. Yeniden bir yerlere çarparsınız, bir yerlere toslarsınız" dedi.

Paylaş
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, verdikleri zammı kabul etmeyerek, alanlara çıkacakları uyarısında bulunan kamu emekçilerini tehdit etti. Şahin, "Devlet hiç bir tehdide boyun eğmez. Bu bir suçtur. Yeniden bir yerlere çarparsınız, bir yerlere toslarsınız" diye konuştu. Şahin'in sözleri Eğitim-Sen'in kapatılmasına atıfta bulunduğu şeklinde yorumlandı.

'En son rakam bu' Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, daha önce 2006 yılı bütçe taslağında memurlar için ayrılan 2 katrilyon 700 trilyon lira ilave payın 3 katrilyon 164 trilyon liraya yükseltildiğini söyleyerek, "Ekonomik imkanlarımızın 2006 yılı için ne olduğunu, en iyi Hazine, Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı bilir. Bu arkadaşlarımızın en son limit olarak söylediği rakam budur" dedi. Şahin, görüşmelerin mutabakatla sonuçlanmamasından memur sendikacılığının zarar göreceğini ifade etti. Hükümetleri döneminde çalışanlara hiçbir zaman var olan ve gerçekleşecek enflasyonun altında zam vermediklerini iddia eden Şahin, KESK'in toplu görüşme masasına yüzde 77.8, Türkiye Kamu-Sen'in yüzde 32, Memur-Sen'in yüzde 51.1 zam talebiyle oturduğunu söyledi. Bu yıl enflasyon hedefinin yüzde 8 olduğunu, mevcut verilerin de enflasyonun bu oranın bile altında olacağını gösterdiğini öne süren Şahin, gelecek yılki enflasyon hedefinin ise yüzde 5 olduğunu söyledi. Şahin, "En düşük memurumuza önermiş olduğumuz zam artışı yüzde 15.7'dir. Enflasyonun iki katı... Ortalama memur maaşı için de önerdiğimiz rakam yüzde 10.2. O da enflasyonun bir katıdır" diye konuştu.

Sendikaları suçladı Şahin, konfederasyonların eylem uyarısıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: "(Biz bunu beğenmedik, yüzde 78.8 zam isteriz. Aksi halde Ankara'ya yürürüz, eylem yaparız, işi yavaşlatırız, işyerlerini terk etmeyiz.) Dün bir konfederasyon başkanı, böyle sesleniyordu yandaşlarına... Kuşkusuz, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası sınırları içinde herkes toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanır. Bu konfederasyon ve sendika da kullanabilir. Ancak, (İşi yavaşlatırım, işi durdururum, iş yerini terk etmem) cümleleri, Devlet Memurları Kanunu'na göre suçtur, bu bir tehdittir. Devlet hiçbir tehdide boyun eğmez. Bu bir suçtur. Yeniden bir yerlere çarparsınız, bir yerlere toslarsınız." Memurların grev ve toplusözleşme hakkına kavuşmasının önündeki en büyük engelin şu andaki sendika ve konfederasyon yönetimlerinin anlayışı olduğunu söyleyen Şahin, "Bu anlayışlarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum" dedi. Bakan Şahin, Kamu Personel Rejimi Taslağı'nın yasalaştırılmasında kararlı olduklarını da bildirdi.


Şahin'e Başbakanlık önünde protesto Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in açıklamaları, dün akşam saatlerinde Eğitim Sen üye ve yöneticileri tarafından Başbakanlık önünde protesto edildi. Başbakanlığın önüne kadar gitmeleri engellenen eğitim emekçileri, demir parmaklıklara Eğitim Sen pankartı astılar. AKP'yi ve Şahin'i hedef alan sloganlar atan eğitim emekçileri baskılardan yılmayacaklarını ifade ettiler. Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Şahin'e en iyi yanıtı, onbinlerce eğitim emekçisinin alanları doldurarak, hizmet üretmeyerek, işyerlerini terk etmeyerek vereceğini söyledi. Dinçer, sendikalarının kapatılma davasına ilişkin sözleri nedeniyle kendilerinden özür dilemesini istediği Şahin'e "sizin gibi bakanları çok gördü bu emekçiler" diye seslendi. Açıklamanın ardından eğitim emekçileri alkış ve sloganlarla dağılmak isterken, polis bu kez tersi yönde önlerine barikat oluşturdu. Ancak emekçiler barikatı aşınca polislerle aralarında Yüksel Caddesi'ne kadar süren bir kovalamaca yaşandı.

ÖNCEKİ HABER

Rumlardan diplomatik maraton

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa