'Adalet Canan ile beraber toprağa gömüldü'

MAZLUMDER Van Şube Başkanı Abidin Engin, asker kurşunu ile öldürülen Canan Saldık'ın ölümüne sebebiyet veren 5 askerin yargılandığı askeri mahkemece beraat ettirilmesine, "Bu karar ile adalet duygusu Canan ile beraber toprağa gömülmüştür" dedi.MAZLUMDER Van Şubesi, 21 Temmuz 2010'da annesi ve kardeşleriyle b


MAZLUMDER Van Şubesi, 21 Temmuz 2010'da annesi ve kardeşleriyle birlikte piknik yapan Canan Saldık'ın başına isabet eden asker kurşunuyla yaşamının yitirmesine ilişkin yargılanan bir albay, bir binbaşı, bir başçavuş ve iki er hakkında Van Askeri Mahkemesi'nin beraat kararı vermesine ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. MAZLUMDER Van Şube Başkanı Abidin Engin, "balistik" raporuna rağmen mahkemenin sanıkları beraat ettirmesine dikkat çekti. Engin, tepkisini "Bu karar ile adalet duygusu Canan ile beraber toprağa gömülmüş" ifadeleri ile dile getirdi.

'KARAR DÜZELTİLMELİ'

Soruşturmada Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Hacıbekir Kışlası atış alanında zırhlı araç üzerine monte edilen Bixi markalı makineli tüfeğin 5 numarılı ateş görevi sırasında Canan Saldık'ın (16) vurulduğunun tespit edildiğini hatırlatan Engin, delilere rağmen sanıkların beraat ettirilmesinin düşündürücü olduğunu belirtti. "Kısa bir sürede çıkan karar ile ailesi ve insanlık adeta küçük dillerini yutmuşlardır. Aralarında bir albay, bir binbaşı, bir başçavuş ve iki erin bulunduğu 5 sanığın beraat etmesi ile bu ülkede hakkaniyete uygun yargı kararlarını beklemenin hayalden öte bir anlama taşımadığı kanaatini pekiştirmiştir. En kısa sürede yüksek yargının vicdanlarda yara açmış bu kararı düzelterek, masum Canan'ın ailesi ve insanlık onuru lehine adil bir karar vermesi gerektiğine dair inanç ve temennimizi kamuoyuna duyururuz" dedi. (VAN/DİHA)

www.evrensel.net