18 Ağustos 2005 01:00

Acılı anneye kuşatma

Oğlu Irak'ta ölen Cindy Sheehan, Bush'un çiftliği önünde beklemeye devam ediyor. Eylem karşısında paniğe kapılan Bush yanlıları, Sheehan'ın 'deli olduğu'nu söyleyerek hakaret ediyor.

Paylaş
ABD Başkanı George W. Bush'un Teksas'taki çiftliğinin önüne kamp kuran savaş karşıtı anne Cindy Sheehan, yoğun saldırı altında. Bush yanlısı sağ kesim, oğlu Irak'ta ölen Sheehan'a ağır hakaretler yağdırırken, eyleme yönelik fiziksel saldırılar da başladı. Bush yanlısı bir Teksaslı, pazartesi günü, Sheehan ve diğer savaş karşıtlarının toprağa diktiği 800 haçı aracıyla ezip geçti. Haçlar, Irak'ta ölen askerlerin mezarını temsilen dikilmişti. Saldırgan Teksaslı, gözaltına alındı. Pazar günü de, civardaki bir büyük çiftlik sahibi havaya iki kez ateş açmıştı. 12 gündür Bush'un çiftliği önünde bekleyen 48 yaşındaki Sheehan, ABD Başkanı ile görüşene dek eylemi sürdüreceğini belirtiyor. Sheehan'ın büyük oğlu Casey, geçen yıl Irak'ta öldürülmüştü. Bu nedenle Sheehan, kurduğu kampa "Casey Kampı" adını verdi.

'Terörist Bush' ABD Başkanı ise, Sheehan ile görüşmeyi reddediyor. Ancak eylem giderek büyüyor ve Bush'u zor durumda bırakıyor. Sheehan'a, çocuklarını Irak'ta yitiren birkaç aile daha katıldı. Eylem sayesinde bir "ilk" yaşandı ve Sheehan, CNN televizyonuna canlı yayına çıkarak, ABD Başkanı'nın "terörist" olduğunu söyledi. Canlı yayında soruları yanıtlayan Sheehan, "Bush çetesi, dünyanın en berbat terörist örgütüdür" diye konuştu. Bu arada, işgal yanlısı gruplar, Sheehan'ı "solcular tarafından kullanılan bir deli" olarak nitelemeye başladı. Oğlunu kaybeden anneye yönelik hakaret ve suçlamaların başını, "eski solcu" Christopher Hitchens çekiyor. Hitchens, Sheehan'ın eylemini "duygusal aptallık" olarak nitelendirdi. Cindy Sheehan, bu suçlamaya, bir televizyona yolladığı mektupla yanıt verdi. Mektupta, "Duygusal mıyım? Evet. Çünkü ilk oğlum öldü. Kızgın mıyım? Evet, çünkü yalanlar uğruna, İsrail çıkarına hizmet eden neomuhafazakârlar için öldü. Oğlum orduya katılırken ABD'yi savunmak istiyordu, İsrail'i değil. Aptal mıyım? Hayır. Çünkü oğlumun, ailemin, Amerikan halkının ve dünyanın, Bush tarafından aldatıldığını çok iyi biliyorum" satırları dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABER

Bağdat'ta ölüm kol geziyor

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa