05 Ağustos 2005 01:00

'Faili meçhul' infaz protesto edildi

Tunceli'de, 70 yaşındaki Hasan Şahin adlı köylünün kimliği belirsiz kişilerce öldürülmesi protesto edildi.

Paylaş
Tunceli Emek ve Demokrasi Platformu, 70 yaşındaki Hasan Şahin adlı köylünün kimliği belirsiz kişilerce 7 kurşun sıkılarak öldürülmesini protesto etti. Yeraltı çarşısı üstünde düzenlenen eylemde Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan EMEP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, "Bu cinayetin zanlılarının kim olduğu merak ediliyorsa JİTEM itirafçısı Abdilkadir Aygan'ın itiraflarına bakabilirsiniz. Orda her şey var" dedi. Cinayetin faillerinin bilindiğini ve bunların derhal tespit edilip yargılanmasını isteyen Tunç, "Bugün Dersim'de Hasan Şahin'e sıkılan 7 kurşun aslında Türkiye'nin her yerinde bulunan işçisinden emekçisine tüm Kürt, Türk ve Arap halklarına sıkılmıştır" diye konuştu. Cinayetlerin altında yatan temel nedenin Kürt sorununun çözümsüzlüğü olduğuna dikkat çeken Tunç, "Operasyonlar durdurulup barışın önü açılmadıkça Kürt sorununa demokratik çözüm gelişmedikçe bu tür olaylar devam edecektir" diye uyardı. Tunç, İhlas Haber Ajansı'nın "Bir teröristin babası öldürüldü" şeklinde haberi yayınlamasını kınadıklarını kaydederek, haberin veriliş biçiminin basın ahlakına sığmadığını dile getirdi.

Başbakana çağrı İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş ise, sorumlularının yargı önüne çıkarılmasını isteyerek, başbakan ve savcıları göreve çağırdı. Bölgede ve Tunceli'de artarak devam eden şiddet ortamının son bulması için sanatçı, aydın ve yazarlar tarafından düzenlenen etkinliklerin hükümet tarafından görülmediğine dikkat çeken Demirtaş, şiddet politikasının ısrarla devam ettiğini vurguladı. Demirtaş şöyle konuştu; "Bu çeteler bölgenin her yerinde infazlar gerçekleştirmiştir. Son olarak Tunceli'de yaşanan bu olayla birlikte bu kirli savaşın bilançosuna bir infaz daha eklenmiştir. Bu infazların siyasi sorumluluğu açıkça hükümete aittir. Başbakan Erdoğan'ı bu infazın sorumlularını açığa çıkarmak üzere göreve davet ediyoruz." Sık sık "Katiller halka hesap verecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" slogarlarının atıldığı eyleme; Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Taşkale, Murat Polat, DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Alaadin Erdoğan ve Sanatçı Ferhat Tunç destek verdi. Bu arada Hasan Şahin'in cenazesi Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından, Aktuluk köyünde toprağa verildi. Cenaze töreninde konuşan DEHAP Genel Başkanı Yardımcısı Alaadin Erdoğan, "Barış çabalarının sürdüğü böyle bir dönemde cinayetin işlenmesi tesadüf değildir" dedi. Polis ve Özel Hareket Timleri'nin cenaze töreni sırasında Cemevi yakınlarına yığınak yapması dikkat çekerken; Cemevi'ne gelen bütün araçlar aramadan geçirildi.
İHD: TBMM OLAYI AYDINLATMALI İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve savcıları göreve çağırarak, Tunceli'de öldürülen Hasan Şahin cinayetinin aydınlatılmasını istedi. Yalçındağ yaptığı yazılı açıklamada, "son aylarda gerçekleşen ciddi hak ihlalleri karşısında suskun kalan ve sorumluluk üstlenme gereği duymayan hükümeti bu konuda ivedilikle kamuoyuna açıklama yapmaya çağırıyor, Şahin'in öldürülmesi olayını şiddetle kınıyoruz. Bilinmelidir ki, İHD, diğer hak ihlalleri karşısında olduğu gibi, bu vakada da sorumluların açığa çıkması ve hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için ulusal ve uluslararası makamlar nezdindeki girişimlerini sürdürecektir" dedi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Eğitimde 'parayı kendin bul' dönemi

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa