03 Ağustos 2005 01:00

Nükleer gerilim

Tahran yönetimi yarın nükleer tesisinde yeniden uranyum çalışmalarına başlayacağını açıkladı. Fransa bunun 'uluslararası bir kriz' yaratacağını ilan etti.

Paylaş
İran'ın nükleer tesisinde uranyum zenginleştirme çalışmalarına yeniden başlayacağı haberlerinin ardından Fransa 'kriz' mesajları gönderdi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi, dün İsfahan yakınındaki nükleer tesiste uranyum cevherini gaza dönüştürme çalışmalarına iki gün içinde yeniden başlayacaklarını açıkladı. Saidi, "Uluslararası Atom Enerjsi Ajansı (UAEA) gelecek 24 saat içinde gözetleme ekipmanlarının yerleştirilmesi işlemini bitirecek ve biz de bir-iki gün içinde bu tesisteki faaliyetlerimize yeniden başlayacağız" dedi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi sözcüsü Ali Ağa Muhammedi de 'kararın geri dönülemez olduğunu' söylerken faaliyetlerin UAEA denetiminde yapılacağını vurguladı.

Kriz açıklaması Bu gelişmelerin ardından Fransa, İran'ın İsfahan kenti yakınındaki nükleer tesiste faaliyetlerine yeniden başlama kararından vazgeçmemesi halinde, büyük bir uluslararası krizi çıkabileceği uyarısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, kabine toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sanırım bu İran meselesi çok ciddi ve bu büyük bir krizi başlatabilir" dedi. Fransa Başbakanı Dominique de Villepin de İran'ın nükleer programına yeniden başlaması halinde konunun BM Güvenlik Konseyi'ne gideceği bildirmişti. İran; Almanya, İngiltere ve Fransa ile nükleer faaliyet sorunun çözümü konusunda bir anlaşmaya varmışlardı. Buna göre üç Avrupa ülkesinin bugünlerde Tahran'a bir öneri sunması gerekiyordu.

ABD'nin nükleer tahmini Bu arada ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, ABD'nin 'Ulusal İstihbarat Tahmini' adlı değerlendirmesinde İran'ın, 10 yıl sonra bir nükleer bomba yapma kapasitesine ulaşabileceğinin tahmin edildiğini yazdı. Post, daha önceki tahminlerin 5 yıl olduğunu belirtti. Söz konusu değerlendirme İran ordusunun gizli çalışmalar yaptığına dair iddialar içeriyor, ancak bu çalışmaların nükleer silah programıyla doğrudan ilgili olduğunu gösteren bilgilere yer vermiyor. Öte yandan, İran'ın başkenti Tahran'da, İngiliz havayolu şirketi British Airways ve İngiliz petrol şirketi BP bürolarının yakınında patlama meydana geldi. Patlamanın nedeni hakkında kesin bir açıklama yapılmadı.

ÖNCEKİ HABER

Sıcaklar çocuklarda ateş nedeni

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa