Fotoğraf: AA

Bolivya korkusu

Pentagon, geçtiğimiz aylardaki isyan ile Diktatör Carlos Mesa'yı deviren Bolivya halkının, Küba ve Venezüella tarafından desteklendiğini iddia etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Küba ve Venezüella'nın Bolivya'da "sol" bir hükümet kurulması için gizli çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. Pentagon açıklamasında, geçtiğimiz aylarda anayasanın değiştirilmesi ve ülke kaynaklarının ulusallaştırılması talepleri ile etkili eylemler yapan ve bu eylemlerin sonucunda Devlet Başkanı Carlos Mesa'yı deviren Bolivya halkının, Venezüella ve Küba'nın "sol" hükümet kurmak için öncelikli hedefi haline geldiğini ileri sürdü.

'Morales'e dış destek' iddiası Venezüella Devlet Baş-kanı Hugo Chavez ve Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun, Bolivya'da "devrim şartlarının olgunlaşması" için, ülkedeki muhalefeti maddi-manevi desteklediğini iddia eden Pentagon'un Batı Yarım-küre Genel Sekreter Yardımcısı Roger Pardo Maurer, "Şuna hiç kuşku yok ki, Hugo Chavez ve Fidel Castro Bolivya'nın önde gelen muhalif grubu Sosyalizme Doğru Hareketi (MAS) ve onun lideri Evo Morales'e doğrudan des-tek veriyor. Özellikle, gerilla taktiklerini iyi bilen Castro, Morales'e örgütlenme ve yönetim direktifleri veriyor. Bolivya'da MAS aracılığıyla sosyalist bir devrim yapılmasını öngören bu liderler, ülkenin Marksist temellerde yeniden inşa edilmesi için de çaba sarfediyorlar" iddialarında bulundu.

Sadece Bolivya değilmiş İddialarına devam eden Pentagon yetkilisi, Chavez ve Castro'nun faaliyetlerinin sadece Bolivya ile sınırlı olmadığını da öne sürdü. İki halkçı liderin Latin Amerika'nın her ülkesindeki muhalifleri finanse ettiğini iddia eden Maurer, "Küba ve Venezüella son dönemde askeri çalışmalara hız verdiler. Yeni silahlar ihraç ediyorlar ve gençlerin orduya katılımını artırmak için çeşitli programlar yapıyorlar. Öte yandan iki ülke arasında sürekli bir değişim programı söz konusu. Küba'dan tıbbi ve eğitim uzmanları Venezüella'ya, Venezüella'dan ise teknik ve güvenlik uzmanları Küba'ya gidiyor. Bu ülkelerdeki son dönemdeki askeri hareketlilik ve değişim programları ile amaçlanan, sol ittifakı güçlendirmek ve diğer ülkelere yayılmasını sağlamak" diye konuştu. Maurer'in bu açıklamaları "muğlak ve kör" olmak ile suçlanırken, iddiaların Chavez'i devirmek için Venezüella'daki muhalefeti finanse eden Bush kabinesi içerisindeki "Chavez korkusu" nedeniyle yapıldığı belirtildi.

'Asıl ABD müdahale ediyor' Venezüella hükümeti de, yaptığı açıklamada, Bolivya'nın içişlerine müdahale edenin kendileri değil, ABD'nin ta kendisi olduğunu vurguladı. Diğer yandan, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, ABD'yi, Latin Amerika'daki halk hareketlerini engellemek için Paraguay'da asker bulundurmakla suçladı. Bush yönetiminin Paraguay'daki askerleri ile, ilk fırsatta Bolivya'yı işgal edeceğini söyleyen Castro, başkent Havana'daki konuşmasında, "ABD Paraguay'da ne yapıyor? Uyuşturucu mu arıyor? Hayır. Çünkü uyuşturucu tankla ya da paletle aranmaz. ABD'nin askeri bir amacı var. O da, Latin Amerika'da yükselen muhalefeti durdurmak" şeklinde konuştu.

www.evrensel.net